Cerkev, Slovenija in svet v letu 2012
Slovenija | 31.12.2012, 00:30
V zadnjem koledarskem letu 2012 smo se ustavili pri dogodkih leta, ki se izteka. Novinarji Tanja Dominko, Marjana Debevec, Tone Gorjup in Helena Škrelc so tako zbrali dogodke, ki so najbolj odmevali v Sloveniji in v svetu svetu na političnem, verskem in družbenem področju.
Cerkev na Slovenskem v letu 2012
V Cerkvi na Slovenskem sta v tem letu odmevala dva jubileja: prvi povezan s 150. obletnico smrti blaženega škofa Antona Martina Slomška in drugi s 550. obletnico ustanovitve ljubljanske škofije. Žal so leto 2012 zaznamovali tudi pretresi v veliki meri povezani s finančnim zlomom mariborske nadškofije. Medtem je koprska škofija dobila novega ordinarija v osebi škofa Jurija Bizjaka, murskosoboška škofija pa samostan sester klaris v Turnišču.
Življenje vesoljne Cerkve je leto, ki je za nami, zaznamovalo z več pomembnejšimi dogodki. Osrednji je bil prav gotovo začetek leta vere, ki je povezan s 50. obletnico drugega vatikanskega cerkvenega zbora. Pomembna so bila tudi papeževa potovanja. Tokrat se bomo osredotočili na njegov obisk Mehike in Kube ter potovanje na Bližnji vzhod. Papež se je srečal s številnimi preganjanimi kristjani, ki so tudi v te letu preživeli številne preizkušnje. Pomislimo samo na kristjane v Pakistanu, nekaterih afriških državah in tudi drugod po svetu. Veselje in upanje celotni Cerkvi pa je prav gotovo dalo svetovno srečanje družin v Milanu.
Leto, ki se izteka, je bilo na domačem parketu pestro, kot že dolgo ne. Dobili smo novo vlado, konec leta novega predsednika države, zgodila se je stavka javnega sektorja, zgodili so se protesti, ki so se ponekod sprevrgli v nasilje. Sredi poletja so kmetje tarnali zaradi silne suše, jeseni je ponekod po državi poplavljalo. V tem letu smo bili priča tudi nekaterim referendumskim pobudam, a jih je presenetljivo veliko padlo v vodo.
Ni jih malo, ki so decembra pričakovali konec sveta. A ta se še vrti. V letu, ki se izteka, ga je zaznamovalo marsikaj, med drugim reševanje Evropske unije iz primeža gospodarskega krča. Nadaljevala se je arabska pomlad, pri čemer je postalo jasno, da prehod iz diktature v demokracijo nikakor ni preprost. Čeprav je človek ob številnih naravnih katastrofah moral priznati svojo majhnost, smo bili tudi priča premikanju mej zmogljivega, od rekordov na olimpijskih in paraolimpijskih igrah v Londonu do skoka z roba vesolja.