Sinoda: Vloga laikov, družin in župnij
Svet | 19.10.2012, 13:43
Sinodalni očetje so včeraj začeli pogovore po manjših jezikovnih skupinah, v katerih pripravljajo sezname s predlogi. V sredo popoldne je imel glavni poročevalec škofovske sinode kardinal Donald William Wuerl tako imenovani ''govor po razpravi'', v katerem je povzel do sedaj obravnavane teme.
S tem so škofje sklenili prvi del zasedanja škofovske sinode. Nadškof Wuerl je izpostavil štiri teme in sicer: narava nove evangelizacije; sekularizirana družba, v kateri deluje Cerkev; pastoralni odgovori na aktualne razmere in nosilci nove evangelizacije. Omenjene teme vključujejo štirinajst vprašanj, ki bodo usmerjala nadaljnje delo sinodalnih očetov. Škofje so jih zatem predstavili tudi na tiskovni konferenci.
Župnije, vloga laikov in katehistov, poslanstvo medijev ter zavzemanje duhovnikov so nekatere od tem, ki so jih škofje predstavili na tiskovni konferenci. „Z eno besedo lahko dogajanje na sinodi opišem takole: Cerkev je v plamenih Svetega Duha“, je za Radio Vatikan dejal voditelj grkokatoliške Cerkve iz Ukrajine nadškof Sviatoslav Schevchuk. V sinodalni dvorani je namreč moč čutiti navdušenje nad povabilom Benedikta XVI. k novi evangelizaciji in letu vere. Nadškof iz Kinšase kardinal Laurent Laurent Monsengwo Pasinya je poudaril, da moramo evangelij oznanjati z žarom: „Kako lahko govorimo o Bogu, o Jezusu Kristusu, v svetu, ki več ne veruje in si niti ne postavlja več vprašanj o Bogu?", se je vprašal.
Odgovore in izzive si škofje izmenjujejo v medsebojni edinosti. „Čudovito je biti del tega“, je dejal nadškof iz Los Angelesa José Horacio Gómez. Povedal je, kako nekaj izrednega je biti prvič na sinodi, kjer so škofje velik poudarek dali vlogi laikov. Prav o slednjem pa je nadškof Schevchuk za Radio Vatikan takole povedal: “Župnija je kraj, kjer lahko Cerkev družinam pomaga prenesti vero novim generacijam. To pa je mogoče le, če verniki svojo vero živijo. Župnija je tako kraj srečanja z živim Kristusom, ki je prisoten v Cerkvi.“
Škofje so poudarili tudi veliko vlogo gibanj in cerkvenih skupnosti, ki pa jih je treba povezati in urediti. Predsednica Gibanja fokolarov Maria Voce: "Za vse nas je veliko veselje, da smo Cerkev. Tudi pastirji se tega vedno bolj zavedajo. Zdi pa se mi zelo pomembno znati spoštovati posebnost karizem, ki jo vsako gibanje nosi v sebi, saj so to Božji darovi in jih ne smemo kar tako pomešati med seboj. Po drugi strani pa se je moramo zavedati, da vsak od teh darov služi izgradnji skupnega in da se mora poseben dar Gibanja Fokolarov, ali skupnosti sv. Egidija, ali dar, ki ga prinaša karizma škofa, povezati z vsemi drugimi karizmami, da bi zgradili Kristusovo telo Cerkev. V tej smeri nas čaka še kar nekaj dela“, je še dajala Maria Voce. Sicer pa so se škofje strinjali, da je glavni izziv Cerkve pokazati pot resnice in lepoto vere.