Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik

Sinoda: Začela se je priprava predlogov po skupinah. Predstavljen ''govor po razpravi''

Svet | 18.10.2012, 20:23

Sinodalni očetje so danes začeli s pogovori po manjših jezikovnih skupinah in pripravo seznamov s predlogi. Na podlagi teh se bo nato pripravil enoten seznam predlogov glede nove evangelizacije in posredovanja krščanske vere, kot se glasi tudi tema samega zasedanje sinode. Včeraj popoldne med 16. generalno skupščino je glavni poročevalec škofovske sinode kardinal Donald William Wuerl imel tako imenovani ''govor po razpravi'' (Relatio post disceptationem), v katerem je povzel do sedaj obravnavane teme. S tem se je zaključil prvi del zasedanja škofovske sinode.

Poglejmo, o čem so v prvem tednu in pol razpravljali sinodalni očetje. Kardinal Wuerl je izpostavil štiri teme: (1) Narava nove evangelizacija, (2) Današnji kontekst poslanstva Cerkve, (3) Pastoralni odgovori na aktualne razmere in (4) Posredovalci in udeleženci v novi evangelizaciji. Vsaka tema vključuje tudi nekaj ključnih vprašanj glede področja nove evangelizacije. Vsega skupaj je štirinajst vprašanj, ki bodo usmerjala nadaljne delo sinodlih očetov. Kardinal je najprej zatrdil, da je temelj nove evangelizacije za posredovanje vere predvsem delovanje Svete Trojice v zgodovini. Dolžnost oznanjevati resnico ni le odgovornost duhovnikov in posvečenih oseb. Sinoda je namreč izpostavila pomembno vlogo vsakega Kristusovega učenca, še posebej vernikov laikov. Zastavlja se torej vprašanje, kako lahko Cerkev pri krščenih pospešuje večjo zavest o njihovi misijonarski in evangelizacijski odgovornosti.

Glede konteksta, znotraj katerega Cerkev uresničuje svoje poslanstvo, je sinoda v ospredje postavila resnost in razsežnost izzivov, h katerim Cerkev danes mora pristopiti in ki ovirajo posredovanje vere, predvsem kar se tiče odsotnosti transcendentalne razsežnosti v sekularizirani kulturi. Škofje so med drugim govorili o sekularizaciji, globalizaciji in njenih posledicah, verski ravnodušnosti, verski neizobraženosti, zmanjševanju verske svobode. Izpostavljene so bile župnije kot ključni prostor prenove Cerkve, poudarjena navzočnost kristjanov na Bližnjem vzhodu ter pomembnost uporabe medijev.

Cerkev mora na te okoliščine odgovoriti z okrepitvijo cerkvenega občestva. Ponovno se je treba vrniti k zakramentom, prevsem zakramentu krsta in sprave ter v središče postaviti evharistijo. Največja potreba našega časa je duhovna prenova, ki jo je Cerkev poklicana oznajati in uresničiti. Duhovna prenova je najpomembnejši element nove evangelizacije, kajti obsega prenovo osebnega srečanja z Jezusom Kristusom ter katehezo, ki pospešuje našo duhovno rast. Zastavlja se torej vprašanje, kako lahko Cerkev na najboljši način oblikuje prostor in čas za srečanje s Kristusom in bolje pospešuje duhovno prenovo, spreobrnjenje in versko formacijo za vse krščene; ter kako lahko Cerkev pomaga krščenim živeti krščansko vero. Kot pomemben element nove evangelizacije je bilo navedeno pričevanje o Kristusovi ljubezni preko prizadevanja za pravičnost, mir in razvoj ter pri tem izpostavljen bogat družbeni nauk Cerkve. Beseda je tekla tudi o pomenu Katekizma katoliške Cerkve ter načrtovanju osnovnega in celostnega katehetskega programa. Govora je bilo o katehistih, ki imajo glavno vlogo v posredovanju vere ter izpostavljeno vprašanje, ali je morda prišel čas, da se jim dodeli institucionalizirana oz. stabilna služba v Cerkvi, ter na kakšen način jim Cerkev lahko pri njihovem poslanstvu pomaga.

V sinodalni dvorani je bila posebna pozornost namenjena tudi družini, kjer se vera posreduje tudi v najtežjih razmerah. Družinsko življenje je treba podpirati in spodbujati, še posebej danes, ko zelo trpi pod pritiski sekulariziranega pogleda na stvarnost. Družina je domača Cerkev in je poleg posredovanja vere nenadomestljiva tudi pri formaciji posameznika kot osebe. Vprašanje se torej glasi, kako lahko Cerkev pomaga družini pri tem njenem poslanstvu. V tej povezavi je bila poudarjena tudi pomembna vloga mater v družini in žensk nasploh v življenju Cerkve. Med posredovalci in udeleženci so bili seveda navedeni tudi duhovniki in njihova nenadomestljiva vloga v novi evangelizaciji. Ni se pozabilo na posvečene osebe in kantidate za duhovništvo. Zadnje vprašanje se nanaša na laikat in govori o najboljšem načinu povezovanja laikov v organizacije lokalnih Cerkva, da si bodo laiki in laikinje skupaj z duhovniki prizadevali za evangelizacijo skupnosti.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza) Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza)

Odprta še tretja sveta vrata

Potem ko je papež Frančišek na sveti večer odprl sveta vrata v vatikanski baziliki in tako začel sveto leto, je sveta vrata v četrtek odprl še v rimskem zaporu. Danes dopoldne pa je vikar za ...

Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO) Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO)

Sveto leto že začeli v Kopru in Murski soboti

Sveto leto se danes začenja tudi po vseh škofijah sveta. Tako tudi slovenski škofje po stolnicah darujejo svete maše. Dopoldne so sveto leto začeli v koprski in murskosoboški škofiji.

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...