Evropska ljudska stranka
Kongres EPP v Bukarešti
Evropska Unija | 18.10.2012, 17:41
Evropska ljudska stranka (EPP) je pred vrhom Evropske unije pripravila kongres v Bukarešti. Na njem je volila novo vodstvo in razpravljala o novem programu. Članice najmočnejše politične skupine Evropskega parlamenta so tudi SDS, N.Si in SLS, ki so na kongres poslale svoje delegacije. Kot je v pogovoru za naš radio povedala predsednica Nove Slovenije ter ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak, so bili v ospredju dogodka pozivi k povezanosti in sodelovanju.
Na kongresu je tisoč 200 udeležencev iz 40-ih držav za predsednika Evropske ljudske stranke znova izbralo nekdanjega belgijskega premierja Wilfrieda Martensa. Prejel je 91 odstotkov podpore.
Tema kongresa je bil med drugim nov program najmočnejše politične skupine Evropskega parlamenta, saj je zdajšnji star že 20 let. "Poudarjamo, da mora Evropa ostati kontinent miru, sodelovanja, solidarnosti in vrednot," je pojasnila ministrica in ob tem spomnila, da ima Evropska ljudska stranka pri oblikovanju prihodnosti stare celine izjemno vlogo, saj so v večini članic povezave na čelu predstavniki strank, ki sodijo v družino te politične skupine. "Čeprav smo se znašli v finančni in gospodarski krizi, ne smemo obupati, ampak se moramo odgovorno lotiti nalog. Pri tem je velik poudarek na vrednotah, na ustvarjanju novih delovnih mest, na spodbujanju gospodarstva, podjetništva, vseh tistih, ki ustvarjajo delovna mesta. Posebno skrb je treba nameniti tudi mladim," je dodala.
Zbrane na kongresu so nagovorili številni pomembni evropski politiki, kot je povedala Novakova, je najbolj navdušila nemška kanclerka Angela Merkel. Poudarke je predsednica N.Si-ja strnila z naslednjimi besedami: "Treba je razmišljati o prihodnosti, dati spodbude tistim, ki ustvarjajo delovna mesta, pri tem biti pravilno solidarni. Hkrati ves čas vsi poudarjajo to, da potrebujemo več Evrope, kar pomeni manj administracije in tehnokracije ter več demokracije, sodelovanja in povezovanja." Povezovanje in sodelovanje je namreč po njenih besedah recept za to, da bo Evropa bolj konkurenčna ostalemu svetu.
Premier Janez Janša, ki je predsednik SDS-a, prav tako članice Evropske ljudske stranke, je na kongresu predstavil pobudo za nadgradnjo konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. "To je zagotovo aktualna zadeva tudi za današnji čas. Pobuda je naletela na pozitiven odziv. Še posebej v času, ko je Evropska unija dobila Nobelovo nagrado za mir, je ta vodilna pri prinašanju te vrednote v svet," je menila Novakova.
"Zadovoljni smo, da smo bili udeleženci tega kongresa. Vedno znova je pomembno, da vidimo, da smo v Evropi povezani, da so krščanske stranke, demokratične stranke, ki smo združene v Evropski ljudski stranki, zelo pomemben faktor, akter v Evropski uniji. Drug drugega moramo spodbujati, da vztrajamo na poti, ki smo si jo začrtali tudi v Sloveniji," je predsednica N.Si-ja ocenila pomen takšnih srečanj.