Slavi KoširSlavi Košir

Sinodalni očetje o družini, mladih in ekumenizmu

Cerkev po svetu | 15.10.2012, 20:25

Sinodalni očetje vstopajo v drugi teden zasedanja škofovske sinode o novi evangelizaciji in posredovanju krščanske vere. Danes dopoldne je v sinodalni dvorani in v navzočnosti svetega očeta bilo med drugim govora o laikih, družini, mladih, medverskem dialogu in ekumenizmu.

Predsednik Papeškega sveta za družino Vincenzo Paglia je izpostavil, da zveza med moškim in žensko na vso moč govori o Bogu. To je dobra novica, kajti pričuje o temeljni potrebi po družini, ki je od vsega začetka vpisana globoko v moškega in žensko. Nadškof Paglia je pri tem spomnil, da pa je velik del zgodovine bil zastavljen kot osvobodite od vsake vezi, tudi družinske. Naglo izgorevanje družine je zato velik problem v sodobni družbi, čeprav se tega zavedajo le redki. Za Cerkev pa je vprašanje družine med drugim povezano tudi s stabilnostjo same družbe. Nujno je, da se družino postavi v središče političnega, gospodarskega in kulturnega premisleka ter se najdejo načini zaščite njenih pravic na narodni in mednarodni ravni. Upoštevati pa je treba tudi, da so številne krščanske družine, ki junaško živijo zvestobo in obveznosti, ki pripadajo zakonski zvezi in družini. To luč velike ljubezni je po nadškofovih besedah treba postaviti na podstavek, da bo razsvetljevala in ogrevala ta naš svet, tako razžaloščen in zatemnjen. Tudi sama Cerkev mora vedno bolj postajati družina družin, tudi tistih ranjenih, ter živeti vzajemno dajanje in prejemanje. Tako namreč družina postane kraj evangelizacije. Nadškof Paglia je opozoril, da če prihaja do nerodovitne družinske pastorale, je to zato, ker je Cerkev postala preveč institucija in premalo družina.

O slabih razmerah, v katerih živijo današnji mladi, pa je spregovoril poljski nadškof Stanislaw Gadecki. Po eni strani so vrženi v svet, ki je bogat z informacijami, znanji, vtisi, priložnostmi, po drugi strani pa so prepuščeni sami sebi glede vzgoje. Mladi živijo v dobi, ki pozna veliko svobodo posameznika in množice, a gre za svobodo, ki ne obljublja prihodnosti, kajti starejšim generacijam je spodletelo pri njihovi vzgojni nalogi. Zato je Gadecki poudaril, da je problem v odsotnosti skrbi odraslih do novih generacij. To ne pomeni, da starše za svoje otroke ne skrbi, le da njihova zaskrbljenost ne sovpada s skrbjo zanje in torej niso sposobni otrokom zagotoviti ustrezne vzgoje. Odrasli torej morajo ponovno prevzeti svoje odgovornosti, in tukaj je pomembna vloga Cerkve, da jim torej pomaga in jih usmerja.

Sicer pa je v sinodalni dvorani bila med drugim tudi izpostavljena vloga laikov v novi evangelizaciji ter njihova ustrezna formacija, da bodo tako lahko v svetu pričevali o pristnih vrednotah. Prav tako je bilo govora o ekumenizmu, rekoč da ima lahko sodelovanje med katoliško Cerkvijo in drugimi cerkvami in cerkvenimi skupnostmi velik prispevek na področju nove evangelizacije. Sinodalni očetje so si po dopoldanskih razpravah ogledali še dokumentarni film z naslovom »Evropski zvonovi – potovanje vere po Evropi«, ki ga je pripavila vatikanska televizija. V atriju Avle Pavla II. pa so Vatikanski muzeji razstavili nekaj krščanskih najdb iz prvega krščanskega obdobja, ki izvirajo iz rimskih katakomb.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...