Irena Ule
Izzivi Svetovnega dne kmetic
| 15.10.2012, 14:20
Organizacija združenih narodov je 15. oktober razglasila za Svetovni dan kmetic. Hkrati so s posebno izjavo zastavili visoke cilje za izboljšanje položaja kmečkih žensk po vsem svetu in sicer: zmanjšati revščino med ženskami, zmanjšati nasilje nad ženskami, izboljšati izobrazbeno raven žensk na podeželju ter zmanjšati njihovo ekonomsko in politično neenakopravnost.
Predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule je prepričana, da je vloga kmečkih žensk zelo pomembna, žal pa marsikdaj premalo vidna. Zato svoje poslanstvo vidi tudi v opozarjanju javnosti na vlogo kmečkih žena. Te so namreč tiste, ki držijo družine pokonci in skupaj, marsikdaj pa s svojim ženskim čutom znajo iskati nove boljše poti.
„Slovenci smo delavni, pridni, marsikdaj še preveč, vendar če hočeš ustvariti družino, jo držati skupaj, ustvariti eno tako lepo vzdušje, je pa treba kdaj reči tudi delu ne in poiskati tiste druge drobce, ki povezujejo. In tukaj mislim, da so prav ženske tiste, ki to dobro in modro znajo storiti,“ je prepričana Irena Ule.
Povprečno velika slovenska kmetija ne omogoča preživetja
Če realno pogledamo na stanje v Sloveniji lahko ugotovimo, da povprečno velika slovenska kmetija ne omogoča dostojnega preživetja kmečke družine. V praksi to največkrat pomeni, da si predvsem moški poiščejo zaposlitev izven kmetije, družina pa zemljo obdeluje naprej. Za delovno aktivne na kmetiji to tudi pomeni, da v večini primerov opravijo »dva šihta na dan«, najprej službo izven kmetije, popoldne in zvečer pa še nujna dela na kmetiji. Slednje tudi pomeni, da na pleča kmečkih žena pade veliko več delovnih obremenitev, kot bi jih, če bi se kmečka družina lahko dostojno preživela z dohodki od kmetijske dejavnosti.
Kriza posebej ogroža socialni položaj kmečkih žena
V začetku letošnjega leta smo bili ob preoblikovanju t.i. državne pokojnine v nove oblike socialnih prejemkov priča množičnemu osipu prošenj za pomoč s strani ostarelih kmečkih žena, ki se v času svojega najbolj aktivnega življenjskega obdobja niso mogle „kmečko“ zavarovati in si tako prislužiti vsaj kmečke pokojnine. Delovno aktivne so bile namreč v času, ko je bila družba v prejšnjem sistemu izrazito nenaklonjena kmečkemu življu in majhne slovenske kmetije niso zmogle izdatkov za zavarovanje.
Tudi v času aktualne gospodarske krize, ko nizke odkupne cene krnijo možnosti preživetja slovenskih kmetij so v velikem številu primerov prav ženske tiste, ki se odrečejo svojim pravicam, stopijo na stran in tako ostanejo na robu. Irena Ule upa, da bodo ženske znale stopiti skupaj in doseči upoštevanje pravic svojega položaja.
Zvečer bo znana Kmetica leta 2012
Kandidatk za naslov Kmetica leta je tudi letos dvanajst. Vse so v svojem okolju znane in s svojim delom dobro prepoznavne, zato zmagovalki ne bo težko nastopati v javnosti in opozarjati na pomen kmečkih žena. Razglasitev bo zvečer ob 18.00 potekala v Šmarju pri Jelšah.
Zveza kmetic Slovenije je prostovoljna nevladna organizacija, ki združuje več kot 80 lokalnih društev kmečkih in podeželskih žena in ima preko 8000 članic. Posebej so dejavni na izobraževalnem področju, pripravljajo namreč seminarje in ekskurzije, skrbijo za ohranjanje tradicionalnih običajev, kuhinje ter promocijo tradicionalnih izdelkov, skrbi za varno hrano in ohranjanje naravnih virov, zavzemanje se za pravice podeželskih žena in razvoj podeželja, ter se trudijo za preprečevanje nasilja nad ženskami, otroci in mladoletniki.