Bo morala Slovenija uporabiti stalni evropski reševalni mehanizem?
Slovenija | 09.10.2012, 16:32
Evrska skupina je dobila ključno orožje v boju proti krizi. Zaživel je namreč stalni mehanizem (ESM), ki bo v pomoč članicam območja s skupno evropsko valuto. Med kandidatkami za pomoč je vse pogosteje in glasneje omenjana Slovenija, a finančni minister Janez Šušteršič trdi, da o tem naša država še ne razmišlja.
Stalni evropski reševalni mehanizem so zagnali včeraj v Luksemburgu na ustanovnem zasedanju sveta njegovih guvernerjev, to so finančni ministri članic evrske skupine. "Zagon evropskega reševalnega mehanizma pomeni zgodovinski mejnik pri oblikovanju prihodnosti evropske monetarne unije. Evro območje ima zdaj stalen stalen in učinkovit požarni zid, ki je ključen gradnik v strategiji za zagotavljanje finančne stabilnosti," je ocenil vodja evrske skupine Jean-Claude Juncker. A kljub začetnemu optimizmu je neznank še precej, zato Juncker opozarja, da vsi problemi še zdaleč niso rešeni. Da je do končne rešitve dolžniške krize še dolga pot, je poudaril tudi evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn, čeprav je manj pesimističen, kot je bil pred letom dni.
Stalnemu evropskemu reševalnemu mehanizmu sta agenciji Fitch in Moody's že dodelili najvišjo bonitetno oceno. Imel bo za 500 milijard evrov posojilne zmožnosti. Državam v območju evra bo lahko pomagal s posojili, z dokapitalizacijo bank prek posojil vladam, s preventivno posojilno linijo ter s kupovanjem obveznic na primarnem in sekundarnem trgu državnih dolžniških vrednostnih papirjev.
"Za zdaj ne premišljujemo o tem, da bi bilo treba uporabiti ESM," je zagotovil Šušteršič, potem ko je avstrijska ministrica našo državo tudi javno omenila kot eno od kandidatk za pomoč iz novega mehanizma. Zakaj se Slovenija pojavlja v družbi takšnih držav? "Zato, ker gospodarske razmere v državi niso enostavne. Zato, ker so obrestne mere, ki jih Slovenija trenutno plačuje za zadolževanje na trgih, približno na ravni španskih ali v zadnjih mesecih celo nekoliko višje. Pa tudi zato, ker se čaka, kaj bo Slovenija uspela storiti in česa ne," odgovarja naš minister. Obenem je znova zagotovil, da bo vlada storila vse, kar je treba, da se bo Slovenija izognila prošnji za pomoč. Po njegovem namreč to ni najboljša rešitev.