Janez Janša SDS
Slovenska delegacija zapušča Generalno skupščino ZN
| 28.09.2012, 13:53 Andrej Šinko
Premier Janez Janša danes skupaj z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem končuje teden dni trajajočo udeležbo na skupščini Združenih narodov. Na njej je včeraj predstavil pobudo za nadgradnjo Konvencije o genocidu in lobiral za slovensko kandidaturo v Svet za človekove pravice med letoma 2016 in 2018. V ospredju skupščine je bil tudi iranski jedrski program in čedalje globlji spor med Kitajsko in Japonsko.
Premier Janez Janša je včeraj v govoru pozval mednarodno skupnost, naj se pridruži prizadevanjem za svet brez genocida. Predstavil je tudi svojo pobudo za nadgradnjo konvencije o preprečevanju in kaznovanju tega zločina. Janša je pozval k razvoju nove strategije za preprečevanje genocida in drugih množičnih grozodejstev in predlagal oblikovanje medvladnega foruma isto mislečih držav za delo na resoluciji Združenih narodov, ki bo dala jasen mandat za pripravo in sprejem ustreznega pravnega mehanizma. „Pravnega mehanizma,ki bo uveljavljal preprečevanje zločina. Mehanizem za hitrejše in učinkovitejše odzive na genocid in druga množična grozodejstva. Slovenija je pripravljena začeti tak dialog. V naslednjih mesecih bomo sklicali prvo srečanje. Vesel sem, da smo za pobudo dobili veliko podporo že pred tem zasedanjem Generalne skupščine.“
S tem je Janša nekoliko potolažil predsednika Palestincev Mahmuda Abasa, ki je ostro obsodil Izrael zaradi nadaljevanja zasedbe palestinskih ozemelj in etničnega čiščenja. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sicer na to odgovoril, da žalitve v Združenih narodih ne bodo pripeljale do rešitve spora, ampak se je treba usesti za mizo in pogajati. Sicer pa je Netanjahu svojo pozornost na skupščini usmeril v nevarnost iranskega jedrskega programa za njegovo državo in mednarodno skupnost. „Črto moramo potegniti tule, torej pred trenutkom, ko bo Iran dokončal drugo stopnjo bogatenja jedrskega goriva, ki je nujna za izdelavo jedrske bombe.“ V nasprotnem primeru naj bi Iran imel možnost v nekaj tednih dokončno razviti jedrsko orožje.
Skupščina je potekala tudi v znamenju spora med Kitajsko in Japonsko glede otočja v Vzhodnokitajskem morju. Kitajski zunanji minister je v govoru obtožil Japonsko, da je z nakupom otočja grobo kršila kitajsko suverenost, japonski predstavnik pa je odvrnil, da ima Japonska do tega ozemlja vso pravico. Spor glede otočja se sicer vleče že več desetletij, nedavno pa so se napetosti močno zaostrile.
Slovenska delegacija se od New Yorka poslavlja danes, razprava Generalne skupščine pa se bo nadaljevala do ponedeljka. Danes bosta med drugimi nastopila predsednik hrvaške vlade Zoran Milanović in predsednik Venezuele Hugo Chavez. Nekatere druge države, med njimi Rusija, Nizozemska, Nemčija, Čile, pa bodo z govori zastopane na ministrski ravni.