Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Gregor Virant DL (foto: Izidor Šček)
Gregor Virant DL

Za referendumske spremembe potrebni le še glasovi NSi

Politika | 12.09.2012, 15:38 Petra Stopar

Skupina 50 poslancev je v parlamentarno proceduro vložila predlog ustavnih sprememb s področja referendumske ureditve. Predsednik Državnega zbora Gregor Virant ocenjuje, da bi s kompromisom z NSi lahko dosegli ustavno večino, potrebno za sprejem ustavnih sprememb. Te bi bile lahko pod streho do konca leta.

Predlog sprememb referendumske ureditve zaostruje pogoje za razpis referenduma tako, da poslancem jemlje možnost podajanja zahteve za razpis, med drugim pa za veljavnost referendumske odločitve uvaja 35-odstoten kvorum.

Kot je v izjavi za javnost pojasnil Gregor Virant, so podpise pod ta ustavni predlog prispevali vsi poslanci DL-a, SD-ja, SLS-a in DeSUS-a, poleg njih pa še poslanca narodnih manjšin, samostojni poslanec Ivan Vogrin in 20 poslancev SDS-a. Razlog, da predloga niso podpisali vsi poslanci SDS-a, je po Virantovih informacijah bolj tehnične narave, saj niso bili vsi navzoči na seji poslanske skupine. „Smo zelo blizu ustavne večine 60 poslanskih glasov, saj manjkajo le še glasovi NSi, ki pa lahko pridobimo, če bomo našli kompromis glede pogoja za začetek postopka za razpis referenduma. Predlog NSi je 10.000 overjenih podpisov v tednu dni. O tem predlogu se usklajevanje opravilo naslednjo sredo, in računam, da bomo tudi že prišli do neke dogovorjene rešitve,“ pojasnjuje Virant.

Medtem pa se je poslanska skupina PS od tega projekta distancirala, še dodaja. Iz PS-a sicer prihajajo tudi informacije, da bi na koncu utegnili podpreti predlog, a ker PS ne želi biti del tega partnerstva za ustavne spremembe, gredo najprej na glasove NSi-ja, je še pojasnil predsednik Državnega zbora.

Glede pomislekov, da je spreminjanje ustave s področja referenduma v tem trenutku namenjeno preprečitvi morebitnih referendumov o reformnih ukrepih pa Virant poudarja, da so vsebinski razlogi za ustavne spremembe neodvisni od tega, kar se trenutno dogaja. „Izkušnje z referendumi pač kažejo, da so se zlorabljali za politično obračunavanje, za rušenje reform in da so se uporabljali za mnoge nepomembne zakone. To želimo spremeniti.“ Virant napoveduje, da bi lahko ustavne spremembe sprejeli najpozneje decembra.

Politika
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...