Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Nadškof Stres in nadškof Hart (foto: Igor Vojinovič)
Nadškof Stres in nadškof Hart

Predsednika avstralske in slovenske škofovske konference Hart in Stres o katoliškem šolstvu

Slovenija | 07.07.2012, 14:25

Na povabilo izseljeniškega duhovnika v Melbournu v Avstraliji, p. Cirila Božiča, se v Sloveniji na štiridnevnem obisku mudi predsednik Avstralske škofovske konference in nadškof v Melbournu Denis Hart. Prvi dan obiska se je sešel s predsednikom Slovenske škofovske konference, nadškofom Antonom Stresom. Govorila sta predvsem o dobrem sodelovanju slovenskih izseljeniških duhovnikov s Cerkvijo v Avstraliji, pa tudi o katoliškem šolstvu.

Nadškof Stres je po srečanju za naš radio pojasnil, da je nadškof Hart spomnil, da v njegovi nadškofiji živi približno 9000 Slovencev. Po besedah nadškofa Stresa je gost tudi sicer poudarjal, da je Avstralija dežela, kjer živi veliko priseljencev, tudi iz Slovenije. Veseli ga, da se vsi ti priseljenci katoliške vere odlično vključujejo v življenje Cerkve. „Sestavljajo to Cerkev kot enakopravni člani in na ta način prispevajo k dobremu sožitju in k napredku Cerkve v Avstraliji,“ je povedal nadškof Stres in dodal, da sta govorila tudi o slovenskih izseljeniških duhovnikih, ki delujejo v Hartovi nadškofiji. Nadškof Hart je slovenskim redovnikom, ki delujejo v njegovi nadškofiji, izrazil hvaležnost in priznanje za delo, ki ga opravljajo.

Nadškof Stres, nadškof Hart, p. Ciril Božič in p. Stane Zore
Nadškof Stres, nadškof Hart, p. Ciril Božič in p. Stane Zore © Igor Vojinovič
Nadškof Stres je po srečanju z nadškofom Hartom za Radio Ognjišče še dejal, da sta se dotaknila tudi zelo aktualnega vprašanja pri nas, to je katoliško šolstvo. Ordinarij Melbourna je povedal, da je v Avstraliji tudi v javnih šolah možen verouk in ni prepovedan, tako kot je denimo v Sloveniji. Težišče prizadevanj avstralske katoliške Cerkve so katoliške šole same. Nadškof je poudaril, da ima skoraj vsaka župnija svojo lastno osnovno katoliško šolo, ki je skoraj v celoti financirana s strani države, nekaj pa prispevajo tudi nadškofija in posamezne župnije, tako da starši s plačilom šole nimajo velikih stroškov. „Na ta način je zagotovljena celostna katoliška, krščanska vzgoja otrok. In tudi v prihodnje vidi nadškof prav v tem veliko nalogo Cerkve,“ je povedal nadškof Stres. Cerkev v Avstraliji ima tudi številne katoliške univerze in druge visoke šole. „Sam sem mu predstavil naše razmere. Seznanil sem ga s težavami, s katerimi se pri tem vprašanju srečujemo. Od velikega nerazumevanja, celo sovražnega govora, ki ga srečujemo pri delu naše politike, predvsem leve. Nadškof je izrazil žalost in sočutje z nami v teh naših nerazumevanjih, ki smo jih še vedno deležni,“ je po srečanju s predsednikom Avstralske škofovske konference Denisom Hartom povedal ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...