Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Kitajska zastava (foto: wiki)
Kitajska zastava

Kongregacija za evangelizacijo narodov o nezakonitem škofovskem posvečenju na Kitajskem

Svet | 05.07.2012, 07:55

S Kitajske je prispela novica, da se pripravlja novo škofovsko posvečenje v apostolski administraturi Harbin. Bodočega škofa sveti oče ni potrdil. Kongregacija za evangelizacijo narodov se je na to odzvala z dokumentom, ki natančno opredeljuje, da se takšno škofovsko posvečenje, ki je brez papeževe potrditve, neposredno zoperstavlja službi, ki jo je Gospod podelil Petru in njegovim naslednikom. Škoduje edinosti Cerkve in celotnemu evangelizacijskemu delovanju.

Vatikanski dikasterij v nadaljevanju navaja besede papeža Benedikta XVI. iz Pisma škofom, duhovnikom, posvečenim osebam in vernim laikom v katoliški Cerkvi v Ljudski republiki Kitajski (27. maj 2007). Sveti oče je zapisal, da se lahko razume pozornost vlade do izbire tistih, ki bodo opravljali pomembno vlogo voditeljev in pastirjev lokalnih katoliških skupnosti. Ta funkcija se tako na Kitajskem kot drugod po svetu namreč odraža tudi v javnem okolju. Toda treba se je zavedati, da imenovanje škofov zadeva samo srce cerkvenega življenja. Imenovanje s strani papeža je jamstvo edinosti Cerkve. Iz tega razloga Zakonik cerkvenega prava določa stroge sankcije tako za škofa, ki svobodno podeli škofovsko posvečenje brez apostolskega potrdila, kot tudi za tistega, ki posvečenje prejme. Tako posvečenje predstavlja bolečo rano za cerkveno občestvo in težko kršitev cerkvenih pravil.

V pismu kitajskim katoličanom je zapisano tudi, da papež z odobritvijo posvečenja določenega škofa uveljavlja svojo najvišjo duhovno oblast. Njegova oblast in posredovanje pa ostajata znotraj strogo verskega okvira. Torej ne gre za politično oblast, ki bi se po krivici vmešavala v notranje zadeve neke države in tako prizadela njeno samostojnost. Sicer pa je imenovanje pastirjev posameznih verskih skupnosti tudi v mednarodnih dokumentih sprejeto kot konstitutiven element polnega uveljavljanja pravice do verske svobode. Imenovanje škofov je namreč vedno versko in ne politično vprašanje.

Škofovsko posvečenje v Harbinu je načrtovano le enostransko. Povzročilo bo nove delitve, bridkosti in napetosti v katoliški skupnosti na Kitajskem. Preživetje in rast Cerkve sta možna le v edinosti s papežem, kateremu je bila Cerkev zaupana. Vse dotične osebe so bile že obveščene, da načrtovano posvečenje ne bo veljavno. Če Cerkev na Kitajskem želi biti katoliška, ne bi smela posvečevati škofov brez predhodne odobritve svetega očeta. Taka dejanja pa so tudi v nasprotju z znamenji dialoga, katerega si želita vzpostaviti obe strani, tako Kitajska kot Sveti sedež.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...