Mateja Subotičanec
Največje nelagodje v kulturi je, da je toliko ugodja
Slovenija | 25.04.2012, 18:00
Medškofijski odbor za kulturo pri Slovenski škofovski konferenci je 23. in 24. marca Lovranu pri Opatiji na Hrvaškem pripravil osmi forum za dialog med vero in kulturo z naslovom (Ne)lagodje v kulturi. V pogovoru so sedelovali g. Milan Knep, dr. Brane Senegačnik, dr. Jožef Muhovič in slikar, akademik Andrej Jemec.
Kako vnesti etični vidik v razmislek o umetnosti, se sprašuje Milan Knep.
Dr. Jože Muhovič: "Največje nelagodje v kulturi je, da je toliko ugodja." Umetnost je bila od nekdaj področje otežene in ne olajšane komunikacije. To zato, da se izognemo izdelkom na prvo žogo. Čas, v katerem živimo, je tak, da hoče vse olajšat. Poveličuje trivialnost, površino namesto globine. Stanje, v katerem smo, je stanje prevelike doze lagodja.
Milan Knep je prepričan, da gre pri nas še vedno za neki kulturni boj, da gre za sistematično izločevanje enega dela populacije. Je boj za kruh v prostoru kulture, ni boj za kakovost, ampak boj za mesta, kjer se deli plen. Ni zagotovila, da bo umetnik sledil notranjemu glasu, ampak lahko hitro postane oportunist.Elite kanonizirajo neke smernice...
Na vprašanje, kako iz tega, akademik Andrej Jemec odgovarja: "Težko." Rušilni element je bila tako imenovana LDS kultura, ki se je transformirala v vse mogoče oblike boja za plen.
V spominu letošnjega srečanj bo prav gotovo ostalo pričevanje dr. Deana Komela. Govoril je o doživljanju izločenosti. Milan Knep je govoril tudi o kenozi, o izpraznjenju samega sebe.
Umetniki želijo nastavljat drugim ogledalo in po Senegačnikovem mnenju je težava v tem, da se umetniki sami v njem ne vidijo. Opozoril je na Senekov spis o Duhovni vedrini. Pomembno je, da opravljaš dolžnosti človeka. Dokler si, lahko pričuješ za človeškost. Čeprav se javni prostor krči in kultura v veliki meri postaja karikatura tega, kar izvorno je, ne gre obupat. Kultura se vedno rojeva po nekih izkušnjah, ki so osebne in dramatične.
Ampak to je odrešujoča bolečina. Za razliko od nelagodja, ki je posledica prevelike lagodnosti življenja v karikirani kulturi.