Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Slovenskih 20, Ljubljana (foto: ARO)
Slovenskih 20, Ljubljana

VIDEO: PRO: Slovenija včeraj, danes, jutri

Slovenija | 20.06.2011, 22:13

V ponedeljkovi oddaji Prijatelji Radia Ognjišče ste lahko slišali posnetek okrogle mize z naslovom Slovenija včeraj, danes jutri, ki je bila 6. aprila v Zavodu svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano. Sodelovali so nekdanji obrambni minister Janez Janša, nekdanji zunanji minister dr. Dimitrij Rupel, publicist Igor Omerza in pomožni ljubljanski škof dr. Anton Jamnik.

Janez Janša je dejal, da je bil čas pred demokratizacijo in osamosvojitvijo čas, v katerem je bila odsotna normalnost. Opozoril je, da smo tudi danes priča popolnemu obratu v stanje, kakšno je vladalo včeraj. Dr. Dimitrij Rupel je opozoril, da potrebujemo sproščeno Slovenijo brez bremen preteklosti, saj nam ta brani, da svobodno razmišljamo. Po njegovem bi projekt mednarodnega priznanja Slovenije težko uspel brez avstrijskega in nemškega zunanjega ministra ter Svetega sedeža. Na vlogo Cerkve je opozoril tudi ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik. Spregovoril je o množici pisem, ki jih je takratni papež Janez Pavel II. napisal v podporo priznanju Slovenije, in o vlogi, ki jo je odigral ljubljanski nadškof metropolit Alojzij Šuštar, ki je Slovence ves čas opominjal, da gre pri plebiscitu za zgodovinski trenutek, ob katerem se ne smemo pustiti zastraševati.

Janez Janša:„Če pogledamo kako se je Slovenija razvijala notranje v smer neke normalne družbe pa je seveda slika drugačna. Ni tako bela, ni tako optimistična. Ta slika kaže številne zamujene priložnosti, kaže številne povratke nazaj.“  

dr. Dimitrij Rupel: „Potrebujemo sproščeno Slovenijo brez bremen preteklosti, tiste preteklosti, ki nam brani, da svobodno razmišljamo, potrebujemo kulturo, spodobno spoštovanje in seveda ravnotežje v vseh političnih in družbenih ustanovah.“

Ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik: „Glasovanje o samostojnosti in neodvisni državi prihodnjo nedeljo ni mogoče primerjati s kakšnimi političnimi volitvami ampak pomenijo zgodovinski trenutek naši narodni zgodovini. Ne dajmo se zastraševati, ne dajmo se begati od različnih govoric.“

Igor Omerza: „Žal pa bo potrebno še nekaj časa, da bo Slovenija postala socialno, ekonomsko, politično poravnana z najrazvitejšimi evropskimi državami, kajti globoke luknje, ki je bila od leta 1945 do 1990 skopana v slovensko telo ne bo mogoče zakrpati še kar nekaj let.“

PRISLUHNITE ODDAJAM SLOVENSKIH 20.

Slovenija, Radijski utrip, Politika, Slovenskih 20
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...