Slovenskih 20, Veržej
PRO: Poznam svojo domovino, moja domovinska zavest
Slovenija | 17.05.2011, 08:43
V tokratni oddaji Prijatelji Radia Ognjišče smo predvajali drugo okroglo mizo iz niza oddaj Slovenskih 20. O domovinski zavesti so 15. marca letos v Salezijanskem zavodu Marianum v Veržeju razpravljali predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle, poslanca v času osamosvajanja Franci Feltrin in dr. Jože Magdič ter zgodovinar Jože Dežman.
Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je v Salezijanskem zavodu v Veržeju poudaril, da ni pričakoval, da se bomo morali po 20. letih boriti za resnico o osamosvojitvi. Projekt osamosvojitve po njegovih besedah ni pomenil samo osamosvojitve od Jugoslavije, ampak je pomenil tudi slovo od nekega družbeno političnega in gospodarskega reda. "Bil je usmerjen proti tretjemu totalitarizmu, ki se je prodajal pod imenom svoboda," je poudaril Peterle. Franci Feltrin je ponosen, da je bil na prvih demokratičnih volitvah izvoljen za poslanca. Povedal je, da je to delo takrat potekalo drugače kot danes, hkrati pa opozoril, da so mnoge sile delale na tem, da do osamosvojitve sploh ne bi prišlo. Zgodovinar Jože Dežman je dejal, da se država še vedno pobira po kulturni in civilizacijski katastrofi, zato je nemogoče pričakovati, da bo v dvajsetih letih dosegla standard pravne države, kot ga imajo v Avstriji.
Lojze Peterle: „Kot politik in človek, ki je študiral zgodovino, bi rekel, da nisem pričakoval tega, da se bomo morali 20 let pozneje boriti za resnico o osamosvojitvi. To je boleča zadeva!“
Jože Magdič: „Ponujena so mi bila različna državljanstva, vendar sem sklenil, da bom uresničil smisel svojega bivanja na zemlji le, če bom sodeloval pri osvobajanju svojega naroda od tistega, kar nas je takrat težilo, uničevalo in je bilo navsezadnje ogrožujoče tudi za mojo lastno osebnost.“
Jože Dežman: „Postavljanje spomenikov osamosvojiteljem so stvari, ki bodo tlakovale to, da se bomo združili ob skupnem spominu, da se bomo združili ob skupnih spomenikih in da bomo lahko ob tem skupaj praznovali.“
Franci Feltrin: „Bilo je veliko besed o lakoti, narodovem bankrotu. Takrat se od tega ni nič zgodilo se pa to dogaja danes, 20 let po osamosvojitvi, ko smo člani EU in drugih pomembnih inštitucij zloraba demokracije za lastno korist je zajela številne politike in vodilne gospodarstvenike. Žal!“