Prvi koraki k reševanju vprašanja dvojezičnih krajevnih tabel uspešni
| 03.02.2011, 16:54 Matjaž Merljak
V poslopju deželne vlade v Celovcu se je v četrtek, 3. februarja 2011, začel prvi krog pogajanj o reševanju odprtih vprašanj slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Pogajanja, na katerih so prisotni predstavniki koroške dežele, avstrijske zvezne vlade in slovenske manjšine, sta sklicala državni sekretar Josef Ostermayer ter koroški deželni glavar Gerhard Dörfler.
Predstavnike manjšine so na današnjem sestanku zastopali dr. Valentin Inzko, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS), dr. Marjan Sturm, predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO) ter Bernard Sadovnik, predsednik Skupnosti koroških Slovenk in Slovencev (SKS). Vsak izmed predsednikov je imel še svojega svetovalca – to so bili Nanti Olip, Avguštin Brumnik in Pavel Apovnik.
Organizacije koroških Slovencev so pred začetkom pogajanj z avstrijsko stranjo uskladile svoja stališča. V svojem poenotenem stališču so po pogovoru javnosti sporočile, da od avstrijske zvezne vlade pričakujejo ureditev odprtih vprašanj, ki zadevajo slovensko manjšino na Koroškem.
Predstavniki slovenske manjšine so na današnjem sestanku predstavili svoja stališča glede reševanja vprašanja postavitve dvojezičnih krajevnih tabel, ki je v javnosti najbolj v ospredju, ter svežnja zahtev, ki zadeva tudi ostala področja in katerega uresničitev je osnova za uspešno rešitev vprašanj dvojezične topografije. Oboje bo omogočilo obstoj in kulturni razvoj manjšine tudi v prihodnje.
V okviru svežnja še zlasti velja izpostaviti vprašanje financiranja slovenske glasbene šole, vprašanje dvojezičnih šol in vrtcev ter izvajanje upravnih postopkov na deželnih uradih v slovenskem jeziku. Pri tem velja opomniti, da ne gre za nove zahteve, temveč za že doslej izražene, ki zadevajo slovensko skupnost kot celoto.
Po današnji tiskovni konferenci se pogovori v isti zasedbi nadaljujejo, tudi o dvojezičnih krajevnih tablah. Pogovori se bodo še nadaljevali v prihodnjih tednih in mesecih.
Področje dvojezičnih krajevnih tabel naj bi uredili z ustavnim zakonom, na koncu naj ne bi bilo ne poražencev ne zmagovalcev. Po današnjih pogajanjih bo sledil krog pogajanj z župani občin ter nato s predsedniki političnih strank.