Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Tabor slovenskih otrok SSK 2010 (foto: Matjaž Merljak)
Tabor slovenskih otrok SSK 2010

Tabor v 'neodkriti Koroški'

| 17.08.2010, 06:43 Matjaž Merljak

Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega kongresa je od 24. do 31. julija 2010 v CŠOD Ajda v Libeličah pri Dravogradu na Koroškem pripravila 14. Tabor slovenskih otrok po svetu. Udeležilo se ga je 40 otrok starih od 10 do 15 let iz Kanade, ZDA, Avstrije, Italije, Nemčije, Velike Britanije, Bosne in Hercegovine, Srbije in Singapurja.

Kot je dejal strokovni sodelavec kongresa, Luka Klopčič, so si ogledali muzej kmečkega orodja in črno kuhinjo v Libeličah, Slovenj Gradec, kjer jih je sprejel župan, v živo jim je zapel Adi Smolar, muzej premogovništva v Velenju, bili so na kanuju, bazenu, zakurili ogenj ...

Luka Klopčič, SSK
Luka Klopčič, SSK © Matjaž Merljak
Tudi letos so imeli šolo slovenskega jezika, otroci so bili glede na predznanje razdeljeni v tri skupine. Sporazumevalni jezik na taboru je bil slovenski. Gre za jezikovno-družabne počitnice. Otroci so spoznali tudi naravno in kulturno dediščino domovine njihovih staršev ali starih staršev.

Nekaj udeležencev se na tabor vrača iz leta v leto. Zanimivo je, da se nekateri vračajo kasneje tudi kot pomočniki - spremljevalci. Tak je tudi Gregor iz Avstrije. Na taboru je bil leta 2005, kasneje je bil prestar, da bi še prišel. Pravi, da je največja razlika med taborom, ko je bil udeleženec in zdaj, ko je spremljevalec, odgovornost.

Gregor iz Avstrije, spremljevalec na taboru SSK 2010
Gregor iz Avstrije, spremljevalec na taboru SSK 2010 © Matjaž Merljak
Mladi so namreč odgovorni za zaupane otroke podnevi in ponoči. A kot pravi, pretežko spet ni. Pomaga tudi pri pouku, še posebej v skupini, kjer so otroci iz nemškega govornega okolja. Škoda se mu zdi, da otroci po vrnitvi domov, ne govorijo več slovensko. Misli, da bi morali tudi starši prispevati k učenju slovenščine. Gregor prihaja z avstrijske Koroške in zdaj študira fiziko na Dunaju. Slovenski študentje imajo tam svoj klub, kjer se srečujejo. Taki klubi so tudi drugod in so neke vrste centri koroške mladine v Avstriji.

Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...

Zmenek (photo: pixabay) Zmenek (photo: pixabay)

Kako premagati ovire pri zmenku?

V današnjem času imamo več možnosti za spoznavanje novih ljudi kot kadarkoli prej. Vendar kljub poplavi aplikacij in družbenih omrežij, ki olajšajo stik, se zmenkovanje pogosto zdi težje kot ...