Ljudmila Novak
Novakova: Pot do narodne sprave vedno daljša in težja
Slovenija | 22.08.2010, 21:49
Predsednica NSi Ljudmila Novak je na slovesnosti ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih režimov povedala, da je v Sloveniji pot do narodne sprave vedno daljša in težja.
Ob tem se je vprašala, ali bo to spravo moralo storiti ljudstvo samo in tako pokazati oblasti, da noče več laži. Prepričana je, da do sprave ne moremo priti z ukazanim molkom, pač z resnico, z obžalovanjem in s spoštovanjem žrtev in njihovih svojcev. Samo poklon žrtvam, tako Novakova, ni dovolj, potrebno je obžalovanje prenesti v dejanja in tudi v zakone, ki bodo obžalovanje potrjevali. Po njeni oceni je največja slovenska rana ta, da človek lahko marsikaj odpusti, ne more pa kar tako oprostiti laži in krivih obtožb.
Nadškof Turnšek: Totalitarni sistemi so plod totalitarne miselnosti
Še pred Zborom za vrednote je bila v cerkvi svetega Martina v Laškem sveta maša, ki jo je ob daroval mariborski nadškof pomočnik dr. Marjan Turnšek. V svojem nagovoru je dejal, da
so se v Laškem zbrali tudi v imenu tisočev in tisočev žrtev totalitarnih in avtoritarnih sistemov na tleh naše domovine, milijonov in milijonov žrtev na evropskih tleh in množic, ki jih skoraj ni mogoče prešteti, po vsem svetu. "To so tisti, ki so zadnji del svojega zemeljskega romanja stopali po »ozki« in »strmi« poti oropanosti temeljnega človeškega dostojanstva, brez možnosti doseči pravico in dokazati resnico, kajšele da bi bili deležni zadnje duhovne tolažbe. Prestopili so prag »ozkih vrat« telesne smrti, ko so ubiti, napol živi ali povsem živi bili pahnjeni v množična grobišča, strelske jarke, naravna brezna ali rudniške rove in jaške. Blizu želimo biti tudi tistim, ki so sicer preživeli, a so kot žrtve ostali »zaznamovani« za vse življenje in v duši nosijo rane in bol, v javnem življenju pa so okušali, in v marsičem še danes, zapostavljenost, odrinjenost na rob in nepravičnost."
Nadškof Turnšek je še poudaril, da so totalitarni sistemi plod totalitarne miselnosti, ki ni sposobna sprejeti drugačnosti, in brezobzirno s terorjem vsiljuje svoje poglede; za dosego svojih ideoloških ciljev pa ne izbira sredstev in se ne ustavi niti pred zločini. "Medtem ko pravi demokratični in resnično humani družbeni sistemi slonijo na principu solidarnosti, ki zagotavlja vsem ljudem vsestransko enakovrednost, ter svobodi in zato drugačnost drugega jemljejo iskreno in skrajno resno, celo kot bogastvo. Če človeško družbo primerjamo vesolju, potem sta ta dva sistema v njem kot sonca in črne luknje. Totalitarni sistemi so »črne luknje«, torej zgoščena energija, ki vse iz okolice vsrka vase, vse zmaliči in uniči; so »orodja« zla, ki seje v okolico strah, uničenje in smrt. Nasprotni sistemi pa so kot »sonca«, ki isto energijo sevajo kot toploto in svetlobo vsem »nebesnim telesom« v svoji okolici in omogočajo razvoj življenja. Nahajamo se v neposredni bližini Barbarinega rova, v katerem lahko še vedno »v živo« vidimo posledice takšne duhovne »črne luknje«; in takšnih »živih« pomnikov je po naši lepi domovini in Evropi še veliko. A noben režim ni nekaj abstraktnega, zato ne pade kar tako izpod neba. Sestavljen je iz ljudi, ki nosijo v sebi totalitarno ali pristno demokratično miselnost, in po njih se sistem uresničuje. Torej se »črne luknje« ali »sonca« pričenjajo v nas. Vsak človek je lahko v svojih idejah totalitaren, če v mislih, besedah in dejanjih širi sebičnost in absolutno zagledanost v svoj prav ter ni sposoben dialoga z drugače mislečimi; za potešitev svojih potreb pa ne izbira sredstev. Kot kristjani nismo zbrani, da bi sodili in obsojali, ampak da bi uresničili eno izmed duhovnih del usmiljenja, ki mu pravimo: za žive in mrtve Boga prositi. Da, tudi za žive, oziroma za tiste, ki so odgovorni za te zločine. Tudi zanje je Kristus na križu umrl, tudi on žrtev totalitarnega sistema."
Novak: NSi je na strani žrtev
"V NSi si bomo še naprej prizadevali za resnico in s tem tudi spravo. Vsem, ki ste bili žrtve totalitarnih režimov osebno ali kot sorodniki žrtev, pa izrekamo sočustvovanje in podporo pri vaših prizadevanjih za resnico in pravico. NSi je na strani žrtev, ker želimo Sloveniji in slovenskemu narodu, da bi se končno znebil bremen preteklosti in zadihal svobodno ter z obema kriloma pljuč", je še dejala Novakova.
Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj pa je poudaril, da moramo v vsakem umorjenem videti človeško bitje - edinstveno, neponovljivo, dragoceno bitje. Dejal je, da so bili med povojnimi žrtvami preprosti ljudje in intelektualci, potencialni očetje in matere novih generacij dragocenih ljudi, ki jih ni bilo in jih nikoli ne bo.
Trontelj: V vojno je vstopil še tretji totalitarni sistem
"Nacizem in fašizem ne bosta nikoli oprana krivde za drugo svetovno vojno, za strahotno gorje, ki sta ga povzročila številnim narodom, za milijone žrtev, ki so padle v spopadih, bile pomorjene v taboriščih ali v medvojnih likvidacijah. V vojno je vstopil še tretji totalitarni sistem, komunizem, z novimi grozovitostmi. Na tega se je dolgo gledalo s prizanesljivostjo. Komunizem je bil med vojno na strani napadenih, po njej pa na strani zmagovalcev," pravi Trontelj.
Po njegovi oceni je bilo po koncu vojne, 9. maju leta 1945, pobitih med 14.500 in 19.000 Slovencev, ob tem pa se je vprašal, le kdo lahko verjame, da so bili vsi ti moški, ženske, mladi fantje in dekleta vojni zločinci, ki so si zaslužili smrtno kazen. "Kdo ve, kaj nas čaka v prihodnosti? Geslo Nikoli več! je že večkrat razočaralo. S poravnanimi računi bomo vsaj morda malo varnejši. Gotovo pa bomo smeli bolj sproščeno in vedro pogledati v prihodnost," je sklenil Trontelj.
Valič: Zaostajamo za demokratično Evropo
Direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič pa je z zbranimi na spominski slovesnosti delila nekaj misli o spravnem procesu na Slovenskem, ki je del evropskega spravnega procesa, vendar po njenih besedah na žalost v mnogih pogledih zaostaja za demokratično Evropo. Napovedala je, da bo na temelju posebnega poročila s pregledom stanja spravnega procesa v vseh 27 državah članic EU, predvidoma jeseni letos Evropska komisija sprožila široko javno razpravo z namenom utrjevanja demokratične Evrope.
Valičeva meni, da smo Slovenci v 20. stoletju doživeli strahote treh totalitarnih režimov. Zločini fašizma in nacizma so bili tako prepoznani kot zločini in obsojeni, zločini komunizma pa so vse do osamosvojitve Slovenije ostajali "tabu" tema, o kateri se javno ni smelo govoriti.
Dodala je še, da Slovenci potrebujemo demokratično prenovo na ravni kulture, šele tedaj bo sledila normalnost tudi na polju politike. "A normalnost ne bo prišla sama od sebe. Treba jo bo ustvarjati: vsi akterji, ki sooblikujejo politično in siceršnjo stvarnost, morajo delovati v isti smeri, v smeri spoštovanja človekovega dostojanstva," je povedala Valičeva.
Spomnimo, da je Evropski parlament aprila lani sprejel Resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu ter z njo obsodil vse totalitarne režime v Evropi. Evropski parlament je tako na podlagi omenjene resolucije tudi sprejel 23. avgust za vseevropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih režimov.