Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Papež izrazil solidarnost s čilskimi rudarji

Svet | 29.08.2010, 14:54 Marta Jerebič

Papež Benedikt XVI. se še vedno nahaja v svoji letni rezidenci v Castel Gandolfu, kjer je tudi danes opoldne ob molitvi angelovega čaščenja nagovoril pisano množico romarjev z raznih koncev sveta. Skupine so se na njegove pozdrave in spodbude izrečene v raznih jezikih odzivale s pesmijo in navdušenimi vzkliki. Ko je spregovoril v španščini, se je posebej spomnil čilskih rudarjev, ki so že tri tedne ujeti v rudniku 700 metrov pod zemljo.

Sveti oče je danes po molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu, med drugim spregovoril tudi v španščini, to je v jeziku, ki ga govori večina prebivalcev Južne Amerike. Dejal je:

„Medtem ko prisrčno pozdravljam špansko govoreče romarje, prisotne pri molitvi angelovega čaščenja, želim s posebno pozornostjo spomniti na rudarje ujete v rudniku san José, čilske pokrajine Atacama. Rudarje in njihove domače izročam priprošnji sv. Lovrenca in zagotavljam svojo duhovno bližino ter nenehno molitev z željo, da bi ohranjali vedrino in zaupanje v srečen zaključek prizadevanj za njihovo rešitev. Vse vabim k sprejetju Kristusovega povabila k rasti v veri, ponižnosti in velikodušnosti.“

Sicer pa je papež Benedikt XVI. osrednji del svojega nagovora posvetil razmišljanju o pomenu Jezusovega priporočila, naj zase izbiramo zadnja mesta, izrečenega v priliki o veliki svatbi.

„Zadnje mesto“ lahko - po besedah svetega očeta - predstavlja položaj človeštva ponižanega zaradi greha. To je stanje, iz katerega nas lahko znova dvigne samo učlovečenje Božjega Sina. Zato je Kristus zase izbral križ, ki je zadnje mesto na svetu. In prav s to svojo skrajno ponižnostjo nas je odrešil in nam nenehno pomaga.“

Papež Benedikt XVI. je nato opozoril še na veliko skupno odgovornost povezano z varovanjem stvarstva. Dolžni smo namreč prihodnjim rodovom izročiti zemljo takšno, da bodo lahko na njej dostojno živeli in jo še naprej ohranjali. K prebujanju te zavesti naj pripomore tudi 1. september, ki ga je italijanska škofovska konferenca razglasila za dan varovanja stvarstva. Letos je tema povezana z mislijo na mir, ki ga brez spoštovanja stvarstva ne moremo pospeševati. Sveti oče je ob povabilu k omenjenemu prizadevanju spodbudil tudi k zaupanju v Božjo pomoč.

 

 

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...