Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Evropsko sodišče Poljsko obsodilo kršenja verske svobode

Svet | 17.06.2010, 15:24 Marta Jerebič

Evropsko sodišče za človekove pravice je Poljsko obsodilo diskriminacije in kršenja pravice do verske svobode. Strasburški sodnik je namreč razsodil v prid staršem nekega šolarja, ki se edini v svojem razredu ni udeleževal verskega pouka. Starši so želeli, da bi obiskoval alternativni predmet etike, ki pa ga ne ponujajo na vseh šolah. Menijo, da je bil zato diskriminiran in je moral dvakrat zamenjati šolo.

Cerkev je vedno podpirala poučevanje etike kot alternativo za verski pouk, je odločbo evropskega sodišča za človekove pravice komentiral tiskovni predstavnik poljske škofovske konference. Zakon iz leta 1991 je v poljske šole uvedel verski pouk, ki je danes na voljo v 72-ih odstotkih šol. Kot alternativno možnost pa je uvedel predmet etike, ki pa se poučuje le na dobrih dveh odstotkih šol. Šolarji imajo sicer tudi možnost, da ne obiskujejo nobenega tovrstnega pouka. Pouk etike je odvisen od zadostnega zanimanja za tak predmet. Prav zaradi takšnega položaja številne šole sploh ne poučujejo etike, pojasnjuje varšavski nadškof.

Starši učenca so v pritožbi zapisali, da njihov sin za predmet etika/religija ni bil ocenjen, kar lahko vodi v sklepanje, da je brez verskih prepričanj. S tem ko šola posredno od učencev zahteva, da razkrijejo svoja verska prepričanja, po razsodbi evropskega sodišča za človekove pravice krši člena Evropske konvencije o človekovih pravicah, ki govorita o prepovedi verske diskriminacije in verski svobodi.

 

Svet, Cerkev po svetu
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...