Papež: Vse, kar ogroža edinost, je vir Jezusovega trpljenja
| 02.04.2010, 11:20
Sveto tridnevje smo začeli s sinočnjo sveto mašo v spomin na Jezusovo zadnjo večerjo. Papež jo je daroval v vatikanski baziliki. Za temelj svojega premišljevanja je vzel Velikoduhovniško molitev, ki jo je Jezus izrekel potem, ko je učencem umil noge. Zbrane je papež povabil k življenju v edinosti, saj je prav needinost med nami vir Jezusove bolečine.
Ne molim samo za te, je rekel Jezus, ampak tudi za tiste, ki bodo po njihovi besedi verovali vame, da bi bili vsi eno. „Kaj točno tukaj prosi Jezus? Predvsem moli za učence tistega časa in za učence vseh prihodnjih časov. Gleda naprej v polnost prihodnje zgodovine, vidi njene nevarnosti in skupnost kristjanov zaupa Očetovemu srcu. Prosi edinosti za celotno Cerkev. Tako je ta molitev dejansko ustanavljanje Cerkve.“ Jezus je za Cerkev prosil svojega Očeta, je dejal papež. Molil je, da bi se oznanjevanje apostolov nadaljevalo skozi zgodovino. Jezusova molitev je torej zagotovilo, da se to oznanilo ne bo nikoli prenehalo, vedno bo vzbujalo vero in zbiralo vernike. Jezusova molitev pa je vedno tudi spraševanje vesti za vse nas, je dejal papež. „V tem trenutku nas Jezus sprašuje: ali živiš v občestvu z menoj in tako v občestvu z Bogom, ali pa živiš zase ter se oddaljuješ od vere? Ali nisi tako kriv za ločitve, ki očrnjujejo moje poslanstvo v svetu in preprečujejo ljudem dostop do božje ljubezni?“
Vse, kar ogroža in prelomi edinost je po papeževih besedah vir Jezusovega trpljenja. „Ko premišljujemo Kristusovo trpljenje, moramo zaznati tudi Jezusovo bolečino zaradi tega, ker smo v nasprotju z njegovo molitvijo, ker se upiramo Njegovi ljubezni, ker nasprotujemo edinosti, ki naj bi bila za svet pričevanje njegovega poslanstva.“
„Oklenimo se Jezusa“
Zatem je sveti oče spregovoril o pravem in večnem življenju, ki se ne konča s smrtjo, začne pa se že na tej zemlji. Samo če se oklenemo Njega, ki se življenje samo, bomo našli vir večnega življenja. Kot je zapisano v Svetem pismu pa poznati nekoga pomeni postati eno z njim, pomeni ljubiti ga. Naše življenje torej postane večno, če spoznamo Njega, ki je vir vsakega življenja. „Poskušajmo ga vedno bolje spoznati. Živimo v dialogu z Njim. Naučimo se od Njega pravega življenja in postanimo Njegove priče. Tako bomo postali ljudje, ki ljubijo in bodo delovali na pravi način. Tako bomo zares živeli.“ Ob sklepu je sveti oče izrazil veliko hvaležnost, ker se nam je Bog sam približal. Zato ga lahko spoznamo in ga ljubimo.