Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

V nedeljo papež k Evangeličansko-luteranski cerkvi

Cerkev po svetu | 12.03.2010, 07:48

Papež Benedikt XVI. bo v nedeljo zvečer obiskal skupnost Evangeličansko-luteranske cerkve v Rimu in se v tamkajšnji cerkvi udeležil skupnega bogoslužja.

Rimsko luteransko skupnost, kateri pripada čez tristo vernikov, vodi pastor Jens-Martin Kruse. Po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan je to ena od dvanajstih skupnostih, ki se povezujejo v Evangeličansko-luteransko cerkev Italije, z vsega skupaj okrog tisoč vernikov po vsej Italiji. Evangeličansko-luteranska cerkev Italije je članica Svetovne luteranske zveze in med drugim pobratena z Luteransko cerkvijo v Sloveniji. Sodelovanje s Katoliško cerkvijo poteka predvsem na pastoralni ravni, saj mnogo luteranov živi v versko mešanih družinah. Najstarejša luteranska skupnost v Italiji se nahaja v Benetkah in izhaja iz časa same reformacije. Začetki Luteranske cerkve v Rimu pa segajo v leto 1817.

Rimsko luteransko skupnost je 11. decembra 1983, ob 500. obletnici rojstva Martina Lutra, obiskal papež Janez Pavel II. in tako postal prvi papež v zgodovini, ki se je uradno srečal z luteransko skupnostjo. Takratni pastor Christoph Meyer je v govoru komentiral besede preroka Izaia: »V puščavi pripravite pot Gospodu, zravnajte v pustinji cesto našemu Bogu!« Papež Janez Pavel II. pa se je v svojem nagovoru osredotočil na skrivnost vere v adventnem času in na vzpostavitev edinosti, ki je sad obnove, spreobrnitve in spokoritve vseh kristjanov. Oktobra leta 1998 je Evangeličansko-luteranska cerkev v Rimu obhajala svoj vsakoletni praznik v navzočnosti dveh posebnih gostov: kardinala Josepha Ratzingerja in berlinskega katoliškega škofa Wolfganga Huberja, ki sta se v svojih nagovorih dotaknila ekumenskega gibanja. Naslednje leto, 31. oktobra 1999, pa je bil v Augsburgu narejen nov korak na poti skupnega dialoga, in sicer s podpisom Skupne katoliško-luteranske deklaracije o nauku o opravičenju.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«