Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Benedikt XVI. Sveta dežela 2009 kapela Kristusovega rojstva molitev (foto: CTV)
Benedikt XVI. Sveta dežela 2009 kapela Kristusovega rojstva molitev

Papež nas vabi k molitvi, pokorščini in postu

Papež in Sveti sedež | 13.03.2010, 12:44

Papež Benedikt XVI. nas tudi v tem postnem času vabi k trem spokornim dejanjem: molitvi, miloščini in postu, da bi se z njihovo pomočjo lahko bolje pripravili na veliko noč. Še posebej nas vabi, da odkrijemo pravi pomen krščanskega posta, ki kristjana odpira za Boga in za ljubezen do bližnjega. Slovensko uredništvo Radia Vatikan je zbralo nekatere papeževe misli o postu.

Prostovoljni post nam pomaga, da v sebi vzgajamo lik dobrega Samarijana

Benedikt XVI. post v postnem času opisuje kot neke vrste terapijo, s katero bi ozdravili vse, kar nam preprečuje uskladiti se z Božjo voljo. Kajti vsi smo obteženi z grehom in njegovimi posledicami, je zapisal sveti oče v lanskoletni postni poslanici, post pa predstavlja sredstvo, ki nam pomaga ponovno vzpostaviti prijateljski odnos z Gospodom. Prostovoljni post nam pomaga, da v sebi vzgajamo lik dobrega Samarijana. S svobodno odpovedjo nečesa, da bi tako pomagali drugim, konkretno pokažemo, da težave drugega niso nekaj zunaj mene samega. Spodbujajmo se v vedno novem odkrivanju pomena posta in ga živimo s prenovljeno gorečnostjo, ne le kot način askeze, temveč tudi kot način priprave na evharistijo in kot duhovno orožje za boj proti vsakršni pretirani navezanosti, je papež dejal lani Kongregaciji za bogoslužje in zakramente.

Post izvira iz potrebe po človekovem notranjem očiščenju

V sedanjem času, ugotavlja sveti oče, je post nekoliko izgubil na svoji duhovni vrednosti in pomenu ter se ga povezuje z zdravim življenjem in skrbjo za lastno telo. Zato je post treba ponovno povezati s starodavno spokorniško prakso, ki nam lahko pomaga obvladovati lastni egoizem in odpirati srce za ljubezen do Boga in do bližnjega. Post, h kateremu v času pred veliko nočjo poziva Cerkev, nima fizičnega ali estetskega povoda, ampak izvira iz potrebe po človekovem notranjem očiščenju in človeka razstruplja greha in zla. Prav tako ga dela bolj pozornega in razpoložljivega za poslušanje Boga in služenje bratom in sestram, je dejal papež na pepelnično sredo pred tremi leti.

Naredimo prostor za božjo besedo

Pravi post pa po papeževih besedah pomeni hraniti se s pravo hrano, to je, izpolnjevati Božjo voljo. Post telesa se tako spremeni v lakoto in žejo po Bogu. V današnjem svetu, polnem podob in besed, nas papež vabi, da naredimo prostor za božjo besedo. Samo post telesa ni dovolj. Postni čas mora biti tudi čas posta od besed in podob, kajti potrebujemo tudi tišino. Potrebujemo prostor brez stalnega bombardiranja podob, ustvariti moramo prostor tišine, da bi tako lahko ponovno odprli srce za resnično Božjo podobo in resnično božjo besedo.

Papež in Sveti sedež
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...