Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Naš skupni dom (VIDEO)

| 05.03.2010, 08:08 Matjaž Merljak

Pod tem naslovom se je v nedeljo, 21. februarja 2010, v Srenjski hiši v Máčkoljah pri Trstu odvijala prisrčna prireditev, ki jo je Slovensko prosvetno društvo Mačkolje posvetilo 100. obletnici rojstva pesnice Ljubke Šorli.

Program je s svojim petjem uvedel društveni pevski zbor pod vodstvom Samuele Bandi. Niko Tul se je v pozdravnem nagovoru spomnil posebnega odnosa, ki ga je Šorlijeva gojila z društvom in to predvsem po zaslugi njene prijateljice in sodelavke Ljube Smotlak. Med drugim je pesnica društvu ob 30-letnici njegovega delovanja, leta 1982, poklonila priložnostno pesem "Naš skupni dom" - od tu tudi naslov same prireditve. Besedo je nato prevzel David Bandelj, asistent za književnost na novogoriški univerzi, pesnik in publicist, ki je spregovoril o življenjski poti Ljubke Šorli, o njenem trpljenju, predvsem pa o njenem pesniškem svetu.

Naš skupni dom, Mačkolje, David Bandelj
Naš skupni dom, Mačkolje, David Bandelj © župnija Mačkolje
Poudaril je dejstvo, da je bila pesnica trikrat zapostavljena: kot ženska, Primorka in kristjanka. Te tri značilnosti se zrcalijo tudi v njenem pesnjenju: v lirični izpovedi ljubezni do moža - Lojzeta Bratuža, ki ji ga je odvzel fašistični teror, v ljubezni do domovine in skrbi za slovenski jezik, ki preveva njene otroške in mladinske pesmi, odraz njenega učiteljskega poklica, pravzaprav poklicanosti, ter v veri kot tolažbi, iz katere je črpala moč za odpuščanje. Bandelj se je osredotočil tudi na izredno priljubljenost njenih pesmi v primorskem prostoru. Zasluga za to gre predvsem številnim uglasbitvam - bilo naj bi jih več kot 200, a je ta številka gotovo nepopolna - ki so širile njena besedila v repertoarje otroških, mladinskih in odraslih pevskih zborov. Vzporedno s tem pa je omenil tudi zanemarjanje, ki ga je doslej osrednja slovenska književna in kulturna stroka pokazala do Ljubke Šorli. Svoj poseg je sklenil z željo, da bi Ljubka Šorli in njene pesmi dosegle pravo priznanje in veljavo v vseslovenskem in širšem evropskem obsegu.

Program prireditve so popestrili člani godalnega kvarteta Podokničarji. Štirje mladi glasbeniki, ki so svojo poustvarjalno pot začeli v novogoriški glasbeni šoli, izpopolnili pa v komornem orkestru Nova, skupaj nastopajo v tem sestavu že od leta 2006. Kot sami pravijo, so se zbrali in "pripravili zbirko romantičnih in v srce segajočih skladb, saj si dekleta zaslužijo več pozornosti". Res številno občinstvo (in ne le dekleta) zbrano v mačkoljanski dvorani so očarali in navdušili s spletom klasičnih melodij, narodnih in ponarodelih viž iz domače zakladnice ter zimzelenih svetovnih uspešnic, v razponu od Bacha do Avsenikov, preigranih v lastnih priredbah. Njihov nastop je sklenil prijeten večer v znamenju poezije, petja in glasbe, skromen poklon veliki slovenski pesnici Ljubki Šorli.

Naš skupni dom, Mačkolje, Podokničarji
Naš skupni dom, Mačkolje, Podokničarji © župnija Mačkolje

Več fotografij na spletni strani vaši Mačkolje pri Trstu.

Poglejte si video posnetek, ki so ga pripravili v Mačoljah:

Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...