Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Diamantna maša škofa Jožefa Smeja (foto: Roman Mrakrab)
Diamantna maša škofa Jožefa Smeja | (foto: Roman Mrakrab)

Dr. Jožef Smej - Kronogrami skozi čas

Cerkev na Slovenskem | 31.01.2010, 19:00

Ob svojem 65-letnem mašniškem jubileju in ob 150-letnici prenosa lavantinskega škofijskega sedeža od Sv. Andraža v Maribor je škof dr. Jožef Smej izdal knjigo z gornjim naslovom. Besedo »kronogram« razlaga Slovar slovenskega knjižnega jezika II., Ljubljana 1975, 507, takole: »Napis, katerega poudarjene velike črke dajejo kot rimske številke določeno letnico.«

Etimologija besede »kronogram«: »kronos«, gr. »čas«; »gramma«, gr. »pismo« ali »pisanje«. Namesto »kronogram« uporabljajo pisatelji tudi besedo »kronostih«, »kronos« gr. »čas«; »stihus«, gr. »verz«, »vrstica«.

Na naslovnici je kronogram, ki daje letnico, hkrati pa tudi dan in mesec: 8. december 2009. Fonetično izpisan (tudi kratice) se kronogram glasi takole: »Honor Virgini sine labe conceptae die sexto Idus Decembres expresserunt cor et spiritus vivus«, v prevodu: »Čast Devici, brez madeža spočeti, dne šestega decembrskih id izražata srce in duh živ«. Ide, starorimsko ime za 13. dan v mesecu. Rimski datum pretvorimo v naš takole: številu 13 (ide) dodamo število 1 in odštejemo dani dan (v našem primeru je ta dan 6), in tako dobimo datum: 8. december. Osmega decembra, se pravi pred 65 leti je bil škof Smej posvečen v duhovnika. Če v navedenem kronogramu poudarjene črke, ki imajo v latinščini številčno vrednost (v našem primeru so to I, V, X, L, C, D), seštejemo, dobimo letnico 2009. Podobno lahko rečemo o kronogramu na prvi strani knjige. Fonetično izpisan se glasi: »In anniversario 150 translationis sedis eppalis clerus plebsque enixe orant et exoptant ut beatus Slomšek canonizetur« (Ob 150-letnici prenosa škofijskega sedeža duhovščina in ljudstvo vztrajno molita in želita, da bi bil blaženi Slomšek kanoniziran). Poudarjene črke, I, V, X, L, C, D, M), dajo letnico 2009.

V knjigi so tudi kronogrami, ki imajo tudi teološko-biblično vrednost. Župnik grof Filip Dienersperger je v Sevnici v krstno knjigo na začetku posameznega leta sestavil kronogram. Za leto 1733 (isto leto je tudi v murskosoboški krstni knjigi kronogram!) beremo (zapisano fonetično): »In sede ait eunuchus Philippo Apostolo: en aqua, quis me prohibet babtizari« (Na vozu reče evnuh Filipu apostolu: glej, voda; kdo mi brani, da bi jaz ne bil krščen). Kronogram daje letnico 1733. Besedilo je povzeto po Apd 8,34-36.

Veči del kronogramov je sestavil škof Smej sam, in sicer na prošnjo posameznikov in župnij.

Druge kronograme je škof Smej razbral, prevedel, obrazložil, objavil v prevodu tudi njih daljše spremno besedilo (npr. z nagrobnikov) ter, če je bil kak kronogram že prej kje napačno objavljen, popravil.

Nekateri kronogrami so tudi v slovenščini, tako da skoraj ni župnije od Porabja do Primorja, v kateri ne bi bil zapisan vsaj en kronogram. Največ jih je v krajih: Laško, Limbuš, Maribor, Murska Sobota, Radmirje, Ruše, Sevnica, Trbovlje, Turnišče…

Knjiga je izšla v samozaložbi. Na voljo je v Slomškovi knjigarni in drugih katoliških knjigarnah. Če je s to knjigo slovenska kulturnozgodovinska literatura vsaj nekoliko obogatena, je avtorjev trud poplačan. Sicer pa vse v večjo Božjo slavo, kot nakazuje tudi kronogram na naslovnici.

Cerkev na Slovenskem
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...