Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tanja DominkoTanja Dominko
Urban Lesjak (foto: Tone Tavčer)
Urban Lesjak | (foto: Tone Tavčer)

Kdo iz pasijona najbolj nagovarja Urbana Lesjaka in zakaj je veliki teden resnično veliki?

Cerkev na Slovenskem | 17.04.2025, 11:32 Rok Mihevc

Veliki teden je srce krščanske vere. V njem se zvrstijo največje skrivnosti, ki oblikujejo temelj našega verovanja – trpljenje, smrt in vstajenje Jezusa Kristusa. Gre za teden, poln simbolike, bogoslužij in priložnosti za duhovno poglobitev. Zakaj je ta teden tako poseben in kako ga lahko kot posamezniki, družine in skupnosti resnično doživimo? O tem nam je več povedal župnik Urban Lesjak.

Skrivnosti, ki spreminjajo svet

Veliki četrtek nas popelje v dvorano zadnje večerje. Spominjamo se postavitve dveh ključnih zakramentov: evharistije in mašniškega posvečenja. Gre za trenutek, ko Jezus v podobi kruha in vina ostane z nami – resnično navzoč v sveti evharistiji.

Veliki petek je edini dan v letu, ko ni svete maše. Zakaj? Ker se na ta dan spominjamo največje daritve – Jezusove smrti na križu. On je daroval samega sebe za vse naše grehe. Cerkev v tišini in globoki molitvi stopi v to skrivnost brezčasne ljubezni.

Velika sobota je dan tišine, upanja in zbranosti. Obiskujemo božji grob, molimo in v tišini čutimo, da se pripravlja nekaj veličastnega. V grobu se rojeva novo življenje – upanje, da smrt nima zadnje besede.

Velika noč prinese razglasilo, ki spremeni vse: »Kristus je vstal!« Grob je prazen, smrt je premagana. Jezus je storil to, kar je obljubil. Vstajenje ni le zgodovinski dogodek, je vsakodnevna resničnost za vse, ki verujemo.

Veliki četrtek
Veliki četrtek © Pixabay

Kako se pripraviti?

Najlepša priprava na veliki teden je iskrena spoved. S tem odpremo svoje srce Bogu in dovolimo, da vstopi v našo notranjost. Nato pa preprosto – priti in se prepustiti simboliki in bogoslužju teh svetih dni.

Za mnoge kristjane je najveličastnejši trenutek velikonočna vigilija – sveta noč, ko se zberemo ob ognju, poslušamo Božjo besedo, obnavljamo krstne obljube in skupaj praznujemo Jezusovo vstajenje.

Veliki petek je dan Jezusovega trpljenja in smrti na križu.
Veliki petek je dan Jezusovega trpljenja in smrti na križu. © Moisés Becerra LC / Cathopic

Kako praznovati z družino?

Prazniki niso le stvar cerkve – so tudi doma. Starši lahko že z majhnimi simbolnimi dejanji otrokom približajo skrivnosti velikega tedna:

Na veliki četrtek se družina zbere pri večerji, oče lahko umije noge družinskim članom – kot je storil Jezus. Na veliki petek se skupaj moli križev pot, prilagojen otrokom. Otroci lahko izdelujejo butarice in pirhe, ob tem pa se z njimi pogovarjamo o pomenu teh običajev. Domače obhajanje lahko spremljajo tudi molitve, branje evangelijev in preprosti obredi.Vse to omogoča, da družine skupaj poglobijo svojo vero in povezanost – z Bogom in med seboj.

Blagoslov jedil
Blagoslov jedil © Rok Mihevc

Kdo iz pasijona najbolj nagovarja Urbana Lesjaka?

Za nas duhovnike je to Peter. Njegova zgodba je zgodba o padcu, šibkosti, a tudi globokem kesanju in ljubezni. Ko ga Jezus vpraša: »Ali me ljubiš?«, Peter ne odgovarja kot prej – s samozavestjo – temveč z globoko zavestjo svoje nepopolnosti. A prav to iskreno srce je Jezus izbral za svojo skalo.

Duhovnik Urban Lesjak
Duhovnik Urban Lesjak © Vatican News

Kaj pa tisti, ki težko verujejo?

Marsikdo misli, da krščanska vera temelji zgolj na čustvih ali starih mitih. A resnica je drugačna. Krščanstvo ima trdne temelje – zgodovinske, arheološke, znanstvene. Med njimi je denimo Torinski prt, ki nosi presenetljive dokaze o Jezusovem trpljenju in vstajenju. Zato sporočilo za vsakega iskalca je: ne zavrzi vere, preden je resnično ne spoznaš. Poglobi se, beri, raziskuj. Morda boš prav v iskanju našel resnico, ki spreminja srce.

In osebno doživljanje?

Tudi duhovniki so v teh dneh globoko vpeti v bogoslužje, a kljub utrujenosti prazniki nosijo neizmerno lepoto. Umivanje nog na veliki četrtek in obredi velikega petka so trenutki, ki ganejo do solz. Vse to ni le obred – je srečanje z Živim Bogom.

Cerkev na Slovenskem
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...

Miha Novak (photo: Rok Mihevc) Miha Novak (photo: Rok Mihevc)

Prostor za moške, kjer iskrenost ni sramotna

V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...

Vstajenjski Jezus (photo: Rok Mihevc) Vstajenjski Jezus (photo: Rok Mihevc)

Jezus razume bedo človeških odnosov

Predvelikonočna Sobotna iskrica je prinesla pogovore z župnikom Martinom Golobom in urednico revije Mavrica Matejo Gomboc, ki sta skrivnost tega prazničnega časa osvetlila na otrokom prijazen ...