Papež Frančišek je v 12 letnem pontifikatu opravil 47 apostolskih potovanj v 66 držav. Leta 2021 se je kot prvi papež v zgodovini mudil v Iraku. V tej državi je takrat kot nuncij deloval slovenski nadškof Mitja Leskovar, ki od lani službuje v Demokratični republiki Kongo, državi, ki jo je papež Frančišek prav tako obiskal, in sicer leta 2023, torej leto pred prihodom nadškofa Leskovarja.
Nadškof Leskovar je za naš radio povedal, da je papeža Frančiška prvič srečal, ko je bil še nadškof v Buenos Airesu in takrat na obisku na državnem tajništvu v Vatikanu, kjer je Leskovar delal. »Že takrat sem imel o njem en tak zelo prijeten občutek. Čeprav sem bil tam tajnik, sem ga kratko pozdravil, izmenjali smo si nekaj besed in takoj mi je dal vtis človeške topline. To se je potem še velikokrat, ko sem ga pozneje srečeval kot papeža, samo še potrdilo. Človek velike humanosti, topline, ki je ne srečaš vsak dan. Zato sem Bogu hvaležen, da sem ga lahko poznal in da sem lahko poznal tega pričevalca Kristusovega evangelija. Ob vsem delu, odgovornostih in težavah, s katerimi se je srečeval, sem ga vedno doživljal kot optimista, v sebi je imel vstajenjsko radost kljub včasih res hudim odgovornostim. Imam res najlepši spomin in ga seveda priporočam skupaj s tolikimi drugimi Božjemu usmiljenju, po svoje pa seveda tudi kar nekako zaupam, računam na to, da nas on že spremlja iz nebes.«
Človeštvo izgubilo velikega delavca za mir
Dodal je, da bomo pogrešali njegovo toplino, humanost, skrb, še posebej za najbolj uboge, najbolj preizkušane, begunce. Njegovo prizadevanje za mir v svetu je bilo res izredno. »To te dni slišim tudi od političnih osebnosti in diplomatov, med katerimi je enoglasno prepričanje, da je z njim zdaj človeštvo izgubilo velikega delavca za mir,« je še povedal nuncij v DR Kongo, nadškof Mitja Leskovar.
Leta 2022 v Kanadi
Papež Frančišek se je leta 2022 mudil tudi v Kanadi. Ta obisk je poimenoval obisk pokore, med katerim se je staroselskemu prebivalstvu opravičil zaradi sodelovanja Katoliške cerkve v prisilni asimilaciji in zlorabah njihovih otrok, ki je potekala od konca 19. stoletja. Med potovanjem ga je spremljal nuncij, slovenski nadškof Ivan Jurkovič, ki nam je povedal, da je bil papež še v dobrem zdravju, ko so pripravljali obisk, v Kanadi pa je potem prvič prišel na invalidskem vozičku. »Spomnim se vseh teh srečanj, kjer je pokazal, da je blizu ljudi, katerim dostikrat nismo bili zadosti blizu.«
Po besedah nadškofa Jurkoviča bo Kanadčanom ostala velika hvaležnost papežu, da je prišel v to deželo v težkem trenutku ko je bila Cerkev pod velikim pritiskom.
Povedal je, da ko se v teh dneh na nunciaturi v žalno knjigo podpisujejo ministri in drugi ljudje, se vsi spominjajo ravno tega, »da je prinesel nov duh, ki je nekako pomiril družbo in politične sile ter prepričanja, ki tudi danes še zdaleč niso uravnovešena.«
Ko se je nadškof Jurkovič skupaj s papežem vozil v avtomobilu, mu je pripovedoval o škofu Baragi, o tem, kako se, ko se nekdo na teh velikih razdaljah poleti vozi v avtomobilu, vse zdi blizu in relativno enostavno. »V tistih časih pa je bilo treba pozimi hoditi peš in si se moral zelo potruditi, da si naredil 20 ali 30 kilometrov. Koliko je bilo trpljenja, požrtvovalnosti in navdiha,« je o našem svetniškem kanidatu nuncij pripovedoval papežu.
K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki.
Ob papeževi smrti se z mislimi vračamo v večer 13. marca 2013, ko si je kardinal Jorge Mario Bergoglio ob izvolitvi na Petrov sedež izbral ime Frančišek. Dan pozneje pa je opravil svoj prvi kratek ...
Ob slovesu papeža Frančiška nas preveva polno spominov na njegov bogat pontifikat. Sodelavci ne bomo nikoli pozabili njegovega blagoslova Radia Ognjišče ob 25-letnici. Takrat se nas je sedem ...
V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...
Dr. Kozma Ahačič, jezikoslovec in literarni zgodovinar, je avtor več knjig in učbenikov ter slovnic, je predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU. Pri raziskovalnem delu ...
S s. Emanuelo Žerdin, redovno in medicinsko sestro, ki je predana delu v Hospicu in pastorali otrok, smo na velikonočni petek, dan pred zadnjim slovesom od papeža Frančiška, govorili o močnih ...