Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Vlasta Nussdorfer (foto: STA)
Vlasta Nussdorfer | (foto: STA)

Ali predsednica države med razpisom za Varuha človekovih pravic spreminja pravila?

Politika | 07.02.2025, 12:55 Uredništvo Radia Ognjišče

Skupina uglednih pravnikov in pravnic se je pridružila pobudi Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, s katero predlagajo, da novo varuhinjo človekovih pravic postane Vlasta Nussdorfer. Kljub njenim bogatim izkušnjam in dolgoletnemu delu na področju človekovih pravic pa so se v uredništvu pojavile informacije, da predsednica države Nataša Pirc Musar te kandidatke morda ne bo predlagala, saj naj bi bila 70-letna Nussdorfer po prestara. Za pojasnila smo vprašali kabinet predsednice države, kjer so zapisali, da »predsednica republike odločno nasprotuje morebitni diskriminaciji na podlagi starosti ali katerih koli drugih dejavnikov«. Prav tako so dodali, da ponovno izvolitev Nussdorferjeve preprečujejo načela Beneške komisije. Slednja je za naš radio zapisala, da je njena prijava na razpis popolnoma skladna z zakonsko določenimi zahtevami ter mednarodnimi standardi, ki so zapisani v Beneških in Pariških načelih.

Spomnimo, da je Nussdorferjeva ena vrhunskih strokovnjakinj za to področje in je mesto varuhinje že opravljala v letih od 2013 do 2019. Med kandidati za mesto varuha so po pisanju medijev državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Maša Kociper (slednji naj bi bila po naših informacijah naklonjena tudi predsednica države), zdajšnji zagovornik načela enakosti Miha Lobnik, direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad, vodja diplomatske akademije na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Andraž Zidar, nekdanji dolgoletni direktor urada vlade za narodnosti Stanko Baluh in Simona Zavratnik s Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani.

Kratek komentar Alena Salihovića, urednika informativnega programa Radia Ognjišče

 Predsednica države ves čas poudarja, kako je treba človekove pravice in načela pravne države spoštovati, vendar hkrati po svoje prilagaja pravila za izvolitev varuha in ne odgovarja na vprašanja o diskriminaciji starejših – kar po mojem mnenju ne bi smelo ostati nepomembno.

Glede na razmere, v katerih so Slovenija, EU in svet, bi bilo nujno, da mesto Varuha zasede nekdo z integriteto. Izvolitev nepolitične in bistveno bolj kompetentne osebe, kot je na primer Maša Kociper, bi bilo nujno. Prav je, da mesto Varuha zasede nekdo z integriteto, ki pa je Vlasti Nussdorfer ne moremo oporekati.

Bo tudi v tem primeru zmagala politična kuhinja?

Direktor ZRS Koper dr. Rado Pišot je v predlogu med drugim zapisal, da se je Vlasta Nussdorfer zaradi svojega izjemno vsestranskega dela kar 14-krat uvrstila med 10 najvplivnejših pravnic in pravnikov v državi, nazadnje konec leta 2023. »Njenim aktivnostim na področju humanitarnosti, človekoljubnosti in skrbi za sočloveka je težko slediti, saj ves čas izjemno prizadevno sodeluje na različnih področjih humanitarnega, strokovnega in javnega življenja pri nas. Naj omenimo le nekaj najaktualnejših iz zadnjih let. Aktivna je v Svetu za ženske na podeželju, Programskem svetu Spominčice, Državnotožilskem svetu. Je tudi predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in Programskega sveta Festivala za tretje življenjsko obdobje, ki ga sestavlja kar 60 članov in članic iz vseh sfer javnega življenja. Je tudi predavateljica, udeleženka okroglih miz, govornica na številnih dogodkih ter častna pokroviteljica in ambasadorka pomembnih projektov za posebej ranljive skupine prebivalstva,« je zapisal Pišot.

Na začetku članka omejeni ugledni pravniki pa so v podporo Nussdorferjevi zapisali, da si to mesto zasluži tudi zaradi neomajne privrženosti človekovim pravicam.

Ali držijo informacije, da predsednica države Nataša Pirc Musar Vlasto Nussdorfer izključuje na podlagi starosti, smo se obrnili na urad. Prav tako smo se za pojasnila obrnili na Vlasto Nussdorfer.

Urad predsednice države pa je posredoval naslednji odgovor: 

Imen prijavljenjih kandidatov za mesto varuha človekovih pravic v UPRS nismo nikoli javno razkrivali, prav tako ne komuniciramo podrobnosti s pogajanj s paralamentarnimi strankami. Smo pa medije včeraj obvestili, da je predsednica zaključila drugi krog pogajanj in da zadostne podpore za katerega koli od kandidatov za varuha človekovih pravic še ni, zato bo v naslednjih tednih predsednica opravila tretji krog posvetovanj.

Sicer pa so Beneška načela glede dela varuha človekovih pravic jasna in priporočajo, da lahko posamezna oseba zasede mesto varuha le enkrat. Zakon o Varuhu človekovih pravic je trenutno v postopku novelacije, zato je predsednica republike že v svojem nagovoru na slovesnosti ob 30. letnici institucije Varhua človekovih pravic Republike Slovenije, 6. 12. 2024, predlagala naslednje: "V procesu zakonskega noveliranja v ta namen predlagam spremembo, da se mandatna doba varuha podaljša na najmanj sedem let, se pa zato ukine možnost njegove ponovne izvolitve po poteku mandatne dobe. To je tudi skladno z Beneškimi načeli."  Govor predsednice republike v celoti je objavljen tukaj: https://www.predsednica-slo.si/sl/objave/varuh-clovekovih-pravic-druzbi-nastavlja-ogledalo . Z zgolj enkratnim mandatom bo varuh lahko svoje delo opravljal bistveno bolj angažirano. 

Dodatno so nas poredovali še: "Delo in izkušnje gospe Vlaste Nussdorfer v Uradu predsednice Republike Slovenije izjemno cenimo. Gospo Nussdorfer je predsednica republike predlagala za članico Državnotožilskega sveta, ki je predsedničin predlog potrdil na glasovanju 23. novembra 2023. Predsednica republike odločno nasprotuje morebitni diskriminaciji na podlagi starosti ali katerih koli drugih dejavnikov."

 

Odgovor Vlaste Nussdorfer

Spoštovani,
postopka izbire varuha človekovih pravic ne bi komentirala, ker še ni zaključen.

Ob prijavi na razpis sem izpolnjevala vse zahtevane pogoje.

Strinjam se z mnenjem predsednice, da so za izbiro varuha človekovih pravic bistveni strokovnost, kompetentnost in izkušnje.

Želela pa bi izpostaviti, da tudi skladno z Beneškimi načeli o zaščiti in krepitvi institucije varuha človekovih pravic (Svet Evrope, 2. maj 2019) izpolnjujem vse zahtevane pogoje.

7. načelo Beneških načel namreč določa: »Postopek za izbiro kandidatov vključuje javni razpis , ki je pregleden, objektiven, temelji na dosežkih in je določen z zakonom.« To pomeni, da morajo biti vsi pogoji glede razpisa za varuha človekovih pravic znani vnaprej.

Dodatno 8. načelo Beneških načel navaja: »Merila za imenovanje varuha človekovih pravic so dovolj splošna, da spodbujajo širok nabor ustreznih kandidatov. Ključna merila so visoke moralne vrednote, integriteta ter ustrezno strokovno znanje in izkušnje, tudi na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin.« Menim, da izpolnjujem vse zahtevane pogoje.

Bi pa omenila še 10. načelo Beneških načel, ki navaja: »Mandat varuha človekovih pravic je daljši od mandata organa, ki ga imenuje. Mandat je po možnosti omejen na en mandat brez možnosti ponovne izvolitve. V vsakem primeru se mandat varuha človekovih pravic lahko podaljša samo enkrat. Mandat po možnosti ni krajši od sedem let.« To pomeni, da je moja kandidatura skladna tudi z 10. členom Beneških pravil, ki omejuje mandat varuha človekovih pravic na dva mandata, kar pa je skladno tudi z obstoječim Zakonom o varuhu človekovih pravic, ki v 12. členu določa, da je varuh po poteku mandatne dobe lahko še enkrat izvoljen.

Trenutni mandat je namreč šest let.

Najpomembnejše pa vsekakor je, da v kolikor bi vedela, da bo pogoj za kandidaturo na razpisu omejitev zgolj na en mandat, ne bi dala potrebnega soglasja h kandidaturi.

Res pa je tudi, da do sedaj med samim postopkom nisem bila s tem nikoli seznanjena.

Omenila bi zgolj še to, da je Pododbor za akreditacijo Globalnega zavezništva nacionalnih institucij za človekove pravice ob akreditaciji Slovenje decembra 2020, ko je Varuh človekovih pravic prejel akreditacijo s statusom A, izrecno izpostavil zahtevo, ki izhaja iz Pariških načel (1993) Združenih narodov, da se prijavljeni kandidati ocenjujejo na podlagi vnaprej določenih, objektivnih in javno dostopnih meril. Tako Beneška kot Pariška načela na prvo mesto pri izbiri postavljata postopek za izbiro kandidatov, ki je javen, pregleden, objektiven, temelji na dosežkih in je določen z zakonom.

Hvala in lepo pozdravljeni,

Vlasta Nussdorfer

Spoštovana gospa predsednica Republike Slovenije,

skladno s Pozivom za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha človekovih pravic z dne 28.08.2024, se pridržujemo formalnemu predlogu Znanstveno-raziskovalnega središča Koper, ki za novo varuhinjo človekovih pravic predlaga Vlasto Nussdorfer, univ. dipl. pravnico.

Vlasta Nussdorfer je v svoji karieri dokazano pokazala izjemno predanost človekovim pravicam, pravičnosti, etiki in zaščiti ranljivih skupin. Kot nekdanja varuhinja človekovih pravic, dolgoletna državna tožilka in ustanoviteljica ter predsednica Humanitarnega društva Beli obroč je z odločnimi dejanji in s konkretnimi pobudami izboljšala življenja mnogih, ki so bili žrtve nasilja ali drugih hudih oblik zatiranja in so se znašli v velikem trpljenju. Velikokrat se je izkazala kot zagovornica tistih, ki v naši družbi potrebujejo posebno pozornost in zaščito, kot so otroci, žrtve nasilja, invalidi, ženske in starejši. Je še mnogo več - njeno humanitarno delo in neomajno zagovarjanje pravic žrtev kaže, da je oseba z integriteto, empatijo in globokim čutom za pravičnost. S svojim predanim in nesebičnim delovanjem, zgledom ter strokovnostjo je dokazala, da je najprimernejša kandidatka za varuhinjo človekovih pravic. Njena (ponovna) izvolitev bi v družbo vnesla več zaupanja in pomiritve med ljudi različnih pogledov in nazorskih prepričanj.

Njena neomajna privrženost človekovim pravicam in tankočuten občutek za dostojanstvo slehernega izmed nas veje tudi iz njenih številnih javnih nastopov in izdanih knjig. Vseh njenih, do sedaj izdanih 14 knjig je bilo razprodanih in poželo izjemen uspeh. Prav v teh dneh pa bo izšla že njena 15. knjiga. Zaradi svojega vsestransko priznanega družbenega dela, se je kar 14-krat uvrstila med deset najvplivnejših pravnic in pravnikov v državi (nazadnje konec leta 2023).

Njen plemeniti čut za delovanje v dobro vseh se odraža v njeni stalni, nenehni in vsestranski borbi za pravice najšibkejših in odrinjenih na rob družbe. Med drugim je tudi aktualna predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice, predsednica Programskega sveta Festivala za tretje življenjsko obdobje, članica Državnotožilskega sveta in članica Strokovnega sveta društva Spominčica.

Vlasta Nussdorfer s svojim predanim delovanjem kaže na ovire in stranpoti na področju človekovih pravic v Sloveniji. Vsem nam je lahko za zgled, kako to reševati in odpraviti. Glede na njeno široko znanje in izkušnje smo prepričani, da bi kot nova varuhinja človekovih pravic utrdila zaupanje v institucije naše države glede enakopravnega spoštovanja in varovanja človekovih pravic ter temeljnih svoboščin za vse.

dr. Rado Bohinc
dr. Janez Čebulj
dr. Mitja Deisinger
dr. Etelka Korpič Horvat
dr. Janez Kranjc
dr. Marko Pavliha
dr. Ernest Petrič
Jasna Pogačar
dr. Vesna Rijavec
dr. Alenka Šelih

V Ljubljani, 9. oktobra 2024

Politika, Sociala, Novice
Papež Frančišek pozdravlja množico (photo: Vatican media/posnetek zaslona) Papež Frančišek pozdravlja množico (photo: Vatican media/posnetek zaslona)

Papež: Ko sem imel 17 let ...

V mesecu februarju po papeževem namenu molimo, da bi cerkvena skupnost sprejela želje in dvome mladih, ki se čutijo poklicani, da bi živeli Jezusovo poslanstvo tako v duhovniškem kot redovniškem ...

Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer) Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer)

Pričevalci tihega upanja

Na včerajšnjo svečnico smo praznovali dan posvečenega življenja. Slovenski škofje so se z redovnicami in redovniki srečali pri slovesnih svetih mašah. Posvečeni iz ljubljanske nadškofije so se z ...

Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media) Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media)

Papež posvečenim: Ne živite dvojnega življenja

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. To je tudi praznik vseh Bogu posvečenih oseb. Papež Frančišek je zato sinoči v baziliki sv. Petra z redovnicami in redovniki obhajal ...

Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay ) Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay )

Bolečina, ob kateri ohromiš in obnemiš

»To so občutki, ki parajo telo, ob spoznanju ohromiš, nisi sposoben dojemati realnosti, vse kriči in vpije v tvoji notranjosti. Doživiš šok, obnemiš ...« »V meni je vse vrelo. Bila sem polna ...

Razred (photo: STA) Razred (photo: STA)

Osnovne šole brez ravnateljev in učiteljev?

Na osnovnih šolah še vedno težko najdejo učitelje, vse manj zanimanja je tudi za položaje ravnateljev. Na eni strani je to posledica razvrednotenja omenjenih poklicev, na drugi pa številnih ...