
Evropski parlament, resolucija o komunizmu v Sloveniji | (foto: Zajem zaslona (EC/AV))
Evropski parlament z resolucijo obsodil komunizem v Sloveniji
Slovenija | 08.07.2025, 14:47 Marcel Krek
Evropski parlament je s 357 glasovi za, 266 proti in 16 vzdržanimi potrdil resolucijo o ohranjanju spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja v Sloveniji, katere pobudnica je bila poslanka iz vrst SDS/ELS Romana Tomc. Evroposlanci iz levega pola slovenske politike so do resolucije kritični.
Kaj pravi resolucija?
Resolucija poudarja pomen ohranjanja spomina na vse žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov v Evropi, pri čemer poudarja zločine jugoslovanskega komunističnega režima v Sloveniji po drugi svetovni vojni, vprašanje povojnih pobojev in množičnih grobišč. Resolucija ugotavlja še, da je jugoslovanski komunistični režim v Sloveniji izvensodno pobil več deset tisoč civilistov in vojnih ujetnikov.
Po besedah Romane Tomc, Evropski parlament z resolucijo v Slovenijo pošilja jasna sporočila: "... da je komunizem totalitaren režim, da si žrtve zaslužijo dostojen pokop in spomin, tukaj dodajam, da to pomeni, da si mesto pokopa izberejo svojci žrtev, ne pa nasledniki komunističnih zločincev, da naj Golobova vlada vrne nacionalni dan spomina." "Resolucija obsoja tudi propagando komunističnih simbolov in zahteva tudi odprtje arhivov jugoslovanske tajne službe," je dodala.
Resnica je zmagala, resolucija @Europarl_EN je sprejeta. Za vedno bo ostala del evropske zgodovine. Prej ali slej bo morala to dejstvo sprejeti tudi levica v Sloveniji. pic.twitter.com/3NIKOl7UIY
— RomanaTomc (@RomanaTomc) July 8, 2025
(Slovenski) levi pol (pričakovano) proti
Evroposlanci Irena Joveva in Marjan Šarec (oba Gibanje Svoboda/Renew), Matjaž Nemec (SD/S&D) in Vladimir Prebilič (Vesna/Zeleni), so bili do resolucije kritični. V skupnem pismu so menili, da gre za "manipulacijo, zgodovinski revizionizem, ki da selektivno spominja na žrtve tragične preteklosti in zlorabo postopka."
Oster odziv evropskih poslancev Joveve, Nemca, Prebiliča in Šarca na resolucijo EP o žrtvah komunizma v Sloveniji: pomoč nacionalističnih in skrajno desnih skupin za EPP; zgodovinsko revizionistično besedilo; zloraba postopka; manipulacije; povezovanje z neonacisti in neofašisti pic.twitter.com/F0e87UC0GZ
— Peter Žerjavič 🇪🇺 (@PeterZerjavicEU) July 3, 2025
Evropska skupina Socialistov je skušala glasovanje o resoluciji tik pred glasovanjem celo prestaviti, a ji to zaradi premajhne podpore prisotnih evroposlancev, ni uspelo.
Tovrstno postopanje levice pa je obsodil strankarski kolega Tomčeve pri Evropski ljudski stranki Thomas Tobé iz Švedske. Spomil je, da je vlada v Sloveniji ukinila Dan spomina na žrtve komunizma. Dodal je: "Zdaj pa nekateri kolegi na levi nočejo podpreti te resolucije. Pri tem ne gre za dejstva, ampak za izbiro strankarske pripadnosti, namesto spoštovanja žrtev komunizma v Sloveniji." Tobé je spomnil tudi, da vlada Roberta Goloba v teh časih razmišlja celo, da bi Slovenijo potegnila iz Nata.
Poslanec @tomastobe pravkar opozoril liberalce v @Europarl_SL, naj glasujejo v skladu z dejstvi in naj se vprašajo, kaj počne PV Golob s predlogom o referendumu za izstop Slovenije iz @NATO.
— Janez Janša (@JJansaSDS) July 8, 2025
Rana od golobovega strela v koleno se je vnela. pic.twitter.com/dFemVIodTD
Evroposlanci so pri tem Golobovo vlado pozvali k ohranjanju spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja. Poziv so strnili v štiri točke:
• Žrtve komunističnih pobojev v Sloveniji si zaslužijo spomin in spoštovanje.
• Slovenske oblasti bi morale nadaljevati preiskave skritih grobišč in poskrbeti za dostojne pokope.
• Poziv k temeljitemu pregledu arhivov jugoslovanskih tajnih služb.
• Vsi zločini proti človeštvu morajo biti enako obravnavani.
"Brez spomina ni sprave," dodajajo.
The EPP Group is calling for a dignified burial for the victims of all totalitarian regimes, including those murdered under communist terror.
— EPP Group (@EPPGroup) July 8, 2025
Read more: https://t.co/owr4peLc5K #Slovenia pic.twitter.com/mjzQ1SNtUE