Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Državni zbor, poslanci (foto: Bor Slana/STA)
Državni zbor, poslanci | (foto: Bor Slana/STA)

Manj reform pod aktualno vlado, bolje nam bo

Slovenija | 08.01.2025, 09:03 Helena Križnik

Vstopili smo v leto, ki ga bo v Sloveniji že zaznamovala neuradna kampanja pred rednimi parlamentarnimi volitvami. Za začetek bomo spremljali, kakšna bo usoda notranjega ministra Boštjana Poklukarja, ki se bo zagovarjal v državnem zboru. Se interpelacija obeta še komu? Kako trdna je koalicija? Kaj bo počela opozicija? Kako resno obdobje je pred nami? Kje so obljubljene reforme?

Koaliciji se ne mudi na volitve

Notranji minister je na tnalu zaradi očitkov o ugotovljenih nepravilnostih v centru za varovanje in zaščito. Še preden bodo o njegovem delu in odgovornosti razpravljali poslanci, njegova pojasnila pričakuje premier Robert Golob. Ali bo Boštjan Poklukar moral zapustiti vladno ekipo, je odvisno od tega, v kakšni situaciji je premier, je ocenil politični komentator Martin Nahtigal. »Ministri odhajajo oziroma so v preteklosti odhajali zelo na hitro in jaz mislim, da tudi tokrat ne bo drugače, če se bo premier odločil za to. Dejstvo je, da ima stranka Gibanje Svoboda še vedno trdno koalicijo, še vedno ima večino v parlamentu in nobenemu od teh partnerjev se ne mudi na volitve, saj imajo trenutno vsi težave z javno podporo.«

Glede na to, da na številnih področjih ni izboljšav, bi se morali v parlamentu zagovarjati skoraj vsi ministri, je ugotavljal Nahtigal. Po njegovem bomo sicer kaj takega še spremljali bolj v drugi polovici leta, ko se bomo že približevali rednim parlamentarnim volitvam. »Takrat bo veliko bolj aktualno tudi za opozicijo, da neke svoje očitke materializira v obliki poskusa interpelacije.«

Nahtigal ni povsem izključil možnosti predčasnih parlamentarnih volitev. »Vse to je odvisno od nekega preračunavanja in prerivanja znotraj koalicije, predvsem glede tega, ali bodo nekateri ocenili, da jim godi trenutek, da bi šli prej na volitve. Stranka SD, na primer, lahko kalkulira glede svoje podpore, kdaj iti na volitve in kdaj ne. Podobno lahko bolj oportun trenutek išče Levica, vendar sta obe predvsem ujetnici lastne podrejenosti premierju Golobu in njegovi stranki.«

Opozicija bo morala trdo delati na terenu

Pred opozicijo, posebej manjšimi strankami zunaj hrama demokracije, med njimi so SLS, Demokrati in Glas upokojencev, je leto, ki ga bo zaznamovalo trdo delo na terenu, je poudaril Nahtigal. Prav tako bo treba umiriti žogico pri internih razprtijah, je dodal. »Kajti brez tega, da bi vsaj katera od njih prišla v parlament, bomo težko gledali zgodbo, kjer bi desna sredina sestavila ideološko trdno vlado. Če bomo spet imeli vlado, ki bo zaradi interesa vladanja ideološko preveč različna, bomo lahko spremljali zakonodajo, ki bo kompromis do nerazpoznavnosti, kar pa spet ne bo v interesu desne sredine.«

Pripravljati se moramo na leta suhih krav

Slovenija je vstopila v težko leto, je še menil Nahtighal. »Gospodarska situacija ne kaže, da bo najbolj rožnata. Slovenija ima gospodarstvo še vedno v veliki meri vezano na nemško gospodarstvo in s tega vidika bi bilo modro, da bi se država pripravljala na leta suhih krav, ne pa da se obnaša, kot da nas čakajo leta debelih.« Nahtigal tako želi, da bi vlada bolj upoštevala fiskalni svet ter njegove napovedi in opozorila o bolj konzervativnem načrtovanju naše skupne porabe. »Pomembno se je zavedati, da pač lahko porabimo toliko, kolikor proizvedemo. Proizvedemo lahko pa toliko, kolikor je trpežno in uspešno naše gospodarstvo, ki niti približno ni zadovoljno.«

Kar vlada načrtuje, bomo občutili v svojih žepih

Kaj pa reforme, ki jih je v začetku mandata obljubljala Golobova ekipa? »Osebno želim, da bi premier izpeljal čim manj reform. Vse njegove reforme, če jih sploh lahko tako imenujemo, so bolj škoda za slovenski narod kot karkoli drugega. Čim manj reform, bolje nam bo,« je prepričan Nahtigal. Do zdaj smo po njegovih besedah videli le malenkostne popravke zakonodaje na področjih, ki so kritična. Kot je dodal, so bili predvsem v interesu določenih skupin, ki sodelujejo z aktualno vlado. Kar vlada še načrtuje, bomo, tako Nahtigal, davkoplačevalci občutili predvsem v svojih žepih. »Podržavljanja zdravstva si ne želimo, podržavljanje gospodarstva si ne želimo. S tega vidika si lahko želimo le tega, da leto mine bolj v smislu tehnične vlade in nekega brezveznega ideološkega prečiščevanja, ki ga vsaka leva vlada privleče na plan takrat, ko ji ne gre ukvarjanje se z realnimi težavami.«

Nahtigalova največja želja za Slovenijo je, da bi že jutri na predčasnih parlamentarnih volitvah izbirali nove predstavnike ljudstva. »Ampak če ostaneva v spektru realnega, si želim predvsem to, da bi desnosredinske stranke uspele nagovoriti običajne državljane, običajne Slovenke in Slovence, ki občutijo reforme premierja Goloba na svoji koži in v svoji denarnici. Da bi razumeli, da se neke stvari ne da urediti čez noč in da je pomembno zaupati določnim političnim silam vsaj en mandat, če ne dva, da lahko dejansko privedejo do nekih sprememb,« je opozoril. Nahtigal še upa, da leto 2025 ne bo slabše kot lansko.

Slovenija, Novice
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...