Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Vladajoče strukture, ki nam že dolgo, predolgo vladajo, ki so navezane na komunizem, moramo na volitvah premagati. Če rečemo, da je to naš cilj, je premalo, to je naša nujna potreba. Bilo je tik pred drugo svetovno vojno, takrat sem bil še šolarček v Velikem Podlogu, ko so moji starši in vsi sorodniki volili Antona Korošca, predsednika Slovenske ljudske stranke, ki se danes, po vsebini in po dejavnosti, imenuje Nova Slovenija – krščanski demokrati. Bilo je živahno, vsi odrasli ljudje so šli na volitve, volili so Korošča in njegovo stranko, ki je Slovence v Krekovem času organizirala v politično zrel narod. Na teh volitvah smo z veliko večino zmagali.
Sklep svetopisemskega maratona v Sloveniji letos po naključju sovpada s 550. obletnico smrti Johana Gutenberga. Ta nemški izumitelj je zaslužen za prvo tiskano knjigo na svetu in to je Biblija. Danes ga imenujemo tudi „oče informacijske tehnologije“, saj je poskrbel, da je zapisana beseda postala dostopna vsakemu človeku.
Zgrožen, žalosten in prizadet sem prebral besede, ki ste jih izrekli ob Vašem odzivu na katastrofalno stanje v Republiki Sloveniji, kot sledi iz Vaših odgovorov v časniku Večer, sobota 20.1. 2018. Tam med drugim tudi pravite: »V Evropi so znali s tem razčistiti, pri nas pa desnica v spregi z institucijami, ki so med drugo svetovno vojno izdale slovenski narod, še naprej seje razdor med nami.«
Predsednik države Borut Pahor je sporočil, da je v sedanjih okoliščinah zadržan do priznanja Palestine. Po njegovem mnenju bi morala biti skupna zunanja politika Evropske unije v prizadevanju za mirno reševanje bližnjevzhodnih vprašanj bolj ambiciozna in bolj vplivna kot doslej. Pri sklenitvi jedrskega sporazuma z Iranom je že dokazala svoje znanje in vplivnost, je dejal Pahor.
Evropska komisija se je danes uradno odzvala na decembrski predlog Slovenije za spremembo zaveze glede privatizacije NLB in začela poglobljeno preiskavo. Sicer so že včeraj prišli namigi iz Bruslja, da nov slovenski predlog ni enakovreden prvotni prodajni zavezi. Čeprav je šlo še za neuradne informacije, se je takoj odzvala finančna ministrica Mateja Vraničar Erman in kot posrečeno navajajo Finance, med vrsticami potrdila, da evropska komisija vlado glede umika države iz NLB stiska v kot.