Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
V zadnjem pogovoru o smo gostili raziskovalca, politika, diplomata, ustavnega sodnika, danes pa člana Komisije za mednarodno pravo pri Združenih narodih prof. dr. Ernesta Petriča. Med drugim je spregovoril o arbitražni razsodbi o meji Slovenije s Hrvaško. Kritičen je bil do izbire slovenskega nacionalnega arbitra. Prepričan je, da smo zamudili zgodovinsko priložnost za ureditev največej ovire v naših medsebojnih odnosih in da se moramo zdaj zadeve lotiti z resnim razmislekom. Spregovoril je tudi o različnih področjih svojega delovanja in se dotaknil treh knjig, na katere je najbolj ponosen, gre za dela o majšinski problematiki, o pravici narodov do samoodločbe in o diplomaciji. Dotaknil se je trenutnega stanja v naši državi in narodu ter nakazal, kaj bi bilo potrebno storiti, da bi se Slovenija vrnila med države, ki so lahko zgled in spodbuda drugim.
Kdo pravi, da je marksizem propadel in je »ruska revolucija« preteklost? Problem niso le radikalizirane skupine revolucionarjev, temveč njihova infiltracija v vse pore družbe, v medije, stranke, društva in celo v cerkev.
Če se nam dandanes dozdeva, da je zgodba o slovenskem osamosvajanju in snovanju državnosti že zaključena, se morda motimo. Zdi se, da domače izdajalske sile, ki so bile v začetku 90-tih let v kolaboraciji z Beogradom, ostajajo aktivne do današnjih dni.
Osrednja slovesnost letošnje Slomškove nedelje, ki je sovpadala z godom svetniškega škofa, je bila včeraj popoldne v Zavodu Antona Martina Slomška na Vrbanski v Mariboru. Telovadnica zavoda, ki letos praznuje 20. obletnico delovanja, je za nekaj ur postala svetišče, ki so ga posvetile relikvije blaženega Slomška. Kot je poudaril nadškof Alojzij Cvik v pridigi, so se zbrali na tem kraju, da bi se Bogu zahvalili za vse, kar zavod s svojimi ustanovami daje krajevni Cerkvi in prosili, da bo še naprej lahko opravljal svoje poslanstvo. V tem duhu je odmevala tudi meditacija direktorja zavoda Ivana Štuheca.
Blaženi Anton Martin Slomšek je že vrsto let naš priprošnjik v nebesih. Kaj pa nam v resnici pomeni, na svoj način pripovedujejo svetišča, kapele in druge ustanove, ki so mu posvečene oziroma katerih zavetnik je blaženi Slomšek. Ustavimo se pri nekaterih od njih.