Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Od razsodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško je minilo šest mesecev, zato je Slovenija začela z njeno implementacijo, medtem ko Hrvaška to še naprej zavrača. Uveljavitev zakonodaje je ključna v primeru, da se bo spor preselil pred mednarodne ustanove. Nekaj pred sedmo uro zjutraj so tri hrvaške ribiške ladje, ki so jih spremljali hrvaški policijski čolni, vplule v slovensko morje, je v izjavi za medije pojasnil državni sekretar Boštjan Šefic. Slovenska policija se je nemudoma odzvala in celotno dogajanje tudi dokumentirala. Kasneje so se razmere umirile.
Pred 27. leti smo imeli plebiscit za samostojno Slovenijo. »Jugoslavije ni več, sedaj gre za Slovenijo,« so bile besede dr. Jožeta Pučnika, ki so odmevale na dan, ko smo se enoglasno odločili, da želimo živeti v samostojni in neodvisni Sloveniji. Danes, 27 let po tem dogodku, se šele lahko zavedamo, kaj smo tedaj zares velikega naredili. Na plebiscitu smo postavili temelje za samostojno državo, poti nazaj ni bilo več, našim izvoljenim predstavnikom smo dali jasno nalogo, ki so jo morali izpolniti v pol leta. Slovenke in Slovenci smo končno postali narod s svojo državo in že prvi dan samostojnosti smo jo morali braniti z orožjem in plačati krvavi davek, da smo jo obranili.
Slovenski škofje so danes, nekateri pa že pred dnevi, darovali sveto mašo za domovino ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Murskosoboški škof Peter Štumpf je v ta namen maševal dopoldne v soboški stolnici in ob tem spomnil na to, kako smo v letu 1990 postavili temelje za našo samostojno in demokratično Slovenijo. Takrat smo se za ta korak odločili verni in neverni. Skupaj smo gledali v prihodnost in verjeli vanjo. Imeli smo skupne vrednote ter željo po svobodi, neodvisnosti in blaginji. Pozneje se je v nas zbudila želja in je v nas še danes, da bi prevladovali drug nad drugim. Kot je dejal škof Peter Štumpf, se moramo vrniti k tisti prvotni enotnosti, to pa najdemo v evangeliju.
Papež Frančišek je opoldne skupaj z romarji, ki so se zbrali na Trgu sv. Petra zmolil Angelovo češčenje. Pred tem je na kratko spregovoril o današnjem prazniku prvega mučence sv. Štefana in ga povezal z včerajšnjim Gospodovim rojstvom.
Praznovanje Gospodovega rojstva v Sveti deželi poteka v senci odločitve predsednika ZDA Donalda Trumpa o Jeruzalemu. Apostolski administrator v svetem mestu, nadškof Pierbattista Pizzaballa, je pred dnevi dejal, da to ne bo zmotilo slovesnosti v Betlehemu, ampak bo kristjane še tesneje povezalo v zvestobi izročilu in svetim krajem. Kustos p. Francesco Patton pa je poudaril, da dar odrešenja, ki ga prinaša Novorojeni, kljub trenutnim napetostim lahko za vedno spremeni naše življenje, če ga vzamemo resno.