Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
V našem narodu in Cerkvi občudujemo številne može, ki so zaznamovali duhovno dediščino. Premalo se zavedamo, da so bile med njimi tudi ženske. Ena od njih je ustanoviteljica mariborskih šolskih sester mati Margareta Marija Puhar, ki se je rodila 6. marca 1818 na Janževem vrhu v župniji Kapela. Ob jubileju pripravljajo šolske sestre sv. Frančiška Kristusa Kralja (tako se uradno imenujejo) misijon na Kapeli, molitveno bdenje v maretni hiši v Mariboru in simpozij o ustanoviteljici in dosednjem delu te kongregacije.
Avstralska zunanja ministrica Julie Bishop je včeraj v Ljubljani sklenila svojo evropsko turnejo, med katero je obiskala še Veliko Britanijo in Madžarsko. Poleg krepitve dvostranskih odnosov sta bila v ospredju gospodarsko sodelovanje in varnostna politika. Iskala je tudi podporo za vzpostavitev prostotrgovinskega sporazuma z EU. Na srečanju z višegrajsko skupino pa je posebno pozornost namenila migrantski politiki, ki je sicer aktualna tudi v Sloveniji.
Papež Frančišek se je minuli četrtek v baziliki sv. Janeza v Lateranu kot rimski škof srečal z duhovniki svoje škofije. Ob tem jim je med drugim omenil, da bo blaženi papež Pavel VI., ki ga je pred dobrimi tremi leti razglasil za blaženega, še letos prištet med svetnike. Tiskovni urad Svetega sedeža je objavil del pogovora z duhovniki, kjer je papež med drugim dejal: »Pred kratkim sta dva rimska škofa postala svetnika«; v mislih je imel Janeza XXIII. in Janeza Pavla II. in zatem nadaljeval: »Pavel VI. bo prištet med svetnike letos«.
„Kapitalizem je na robu propada, socializem, kot naprednejši sistem, pa je vsaj korak pred njim“, je bila popularna šala v gospodarskih krizah v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Šala se je nekako umaknila iz zavesti javnosti, saj družbenopolitični delavci v medijih in šolstvu skrbijo, da se reciklira neka fantomska slika socializma kot sistema splošne blaginje. Meni pride šala na misel vsakokrat, ko ti isti družbenopolitični delavci dramatizirajo krizne dogodke v svetovnem gospodarstvu. Nazadnje so to počeli minuli teden, ko so strmoglavili borzni indeksi in se je razpočil balon napihnjenih vrednosti kripto valut.
V katoliški Cerkvi smo vstopili v postni čas, ki ga bomo sklenili z svetim tridnevjem in praznikom Gospodovega vstajenja - veliko nočjo. Ta bo letos 1. aprila. V postni čas nas uvaja današnji obred pepeljenja, med katerim duhovnik verniku na glavo simbolično posuje blagoslovljen pepel s povabilom: »Spreobrni se in veruj evangeliju!« ali »Pomni človek, da si prah in da se v prah povrneš!«