Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Tone Gorjup

Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.

  • Margareta Puhar (photo: Šolske sestre)
    06.03.2018, 18:09

    Mati Margareta Puhar, 200. obletnica rojstva

    Morda je zdaj trenutek, da se srečamo z ženo, ki je ustanovila prvo redovno skupnost pri nas. To je s. Margareta Puhar, rojena 6. marca 1818 na Janževem vrhu v župniji Kapela pri Radencih. Njene naslednice, šolske sestre sv. Frančiška Kristusa Kralja se ob 200. obletnici njenega rojstva s hvaležnostjo spominjajo svoje ustanoviteljice. Ob njenem jubileju so danes še tesneje povezane z njo v svojih skupnostih oziroma hišah. Včeraj so z verniki njene rojstne župnije Kapele obiskale Slomškov grob in zatem obhajale molitveni večer v materni hiši v Mariboru. V minulih dneh so tam vodile misijon in se ob koncu z njenimi rojaki pri maši, ki jo je daroval šesti Slomškov naslednik nadškof Franc Kramberger, zahvalile za dar njenega življenja, v katerem je dozorela za nebesa prav na svoj rojstni dan, 6. marca 1901.

  • Papež Frančišek (photo: Radio Vatikan)
    04.03.2018, 16:17

    Srce naj bo svetišče Boga, ne skladišče malikov

    Na Trgu sv. Petra v Vatikanu se je na današnjo zimsko nedeljo z željo videti vsaj od daleč papeža Frančiška, zbralo precej ljudi. Slednji jih je nagovoril z okna apostolske palače, z njimi molil ter jim podelil blagoslov. Tokratni nagovor je bil kratek, a vsebinsko bogat. Ob evangeljskem odlomu Jezusovega izgona iz templja vseh in vsega, kar tja ne sodi, se je dotaknil nekaterih aktualnih tem.

  • Sneg na Blokah (photo: Facebook/Bor Zgonc)
    03.03.2018, 10:55

    Pregled domačih dogodkov od 23. februar do 2. marca 2018

    V pregledu dogodkov od petka do petka, je tokrat v središču dogajanja obisk slovenskih škofov na grobovih apostolov in njihovo srečanje s papežem Frančiškom. Sveti oče je dal posebno izjavo tudi za Radio Ognjišče, v kateri nas vabi naj med bližnjim misijonom odpremo svoja srca Gospodu. Na prvo mesto bi sicer lahko dali še drugo odličje, ki ga je na olimpijskih igrah za Slovenijo osvojil Žan Košir. Na področju politike je odmevala zamenjava vrha Slovenske vojske. Sicer pa je naše kraje zajel hud mraz, ki je zahteval tudi smrtno žrtev. O tem in še nekaterih dogodkih iz politike, kulture in športa v pregledu dogajanja v domovini.

  • Andrej Umek (photo: Jože Bartolj)
    28.02.2018, 14:40

    Usodna napaka dr. Janeza Drnovška

    Deseta obletnica smrti dr. Janeza Drnovška je bila povod za vrsto prispevkov tako v tiskanih medijih kot tudi na televiziji. Vsi, ki so o njem pisali ali govorili so to storili s spoštovanjem in vsaj za slovenske razmere izredno pietetno. Rekel bi, da so spoštovali staro pravilo, de mortuis nil nisi bene (o umrlih samo dobro). Njegovo vodenje vlade in s tem Slovenije so ocenjevali izredno pozitivno. To pa je bila, vsaj za mene spodbuda za razmislek. Kako smo, če je to res, zašli v sedanje stanje, ki je vse prej kot zadovoljivo? Ali so res za tako stanje krive izključno osebnosti, ki so po dr. Drnovšku prevzemale vodenje slovenske vlade? In če niso, na kakšno pot je dr. Drnovšek usmeril Slovenijo v času njegovega desetletnega vodenja vlade? Kakšno perspektivo ja dal Sloveniji? Ko sem tako razmišljal sem se spomnil na knjigo Why Nations Fail (Zakaj se narodom ponesreči), katere avtorja sta D. Acemoglu in J.A. Robinson, oba ugledna profesorja eden na Harvardu drugi na MIT. Knjigo, ki je izšla 2013, sem si kupil l. 2014 tik pred volitvami, ko je bila zmaga novih obrazov že več ali manj zagotovljena, in v njej našel potrditev za moja ne najbolj optimistična pričakovanja. Ob že omenjeni obletnici sem knjigo ponovno vzel v roke. Izjemno me je pritegnila že s prvim poglavjem, v katerem avtorja jasno pokažeta, kje so vzroki za tako različno gospodarsko uspešnost in življenjski standard v dveh sosednjih državah, v ZDA in Mehiki. Naj na kratko povzamem.

  • 28.02.2018, 13:23

    Svetišče Božjega groba spet odprto

    V Jeruzalemu so zgodaj zjutraj znova odprli baziliko Božjega groba, ki stoji nad krajem, kjer je bil pokopan Jezus Kristus. Zaprta je bila od nedelje opolne iz protesta proti novim davkom in drugim ukrepom, s katerimi so izraelske mestne oblasti zaostrile že tako težke razmere, v katerih živijo krščanske skupnosti. Varuhi Božjega groba in drugih svetišč v Jeruzalemu upajo, da bodo oblasti ravnale razumno, ohranile njihov dosedanji status in omogočile nadljne sobivanje treh velikih verstev v svetem mestu.