Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Letošnji svetovni dan človekovih pravic zanamujeta 70. obletnica sprejetja splošne deklaracije o človekovih pravicah 25. obletnica sprejetja Pariških načel. Združeni narodi ob tem poudarjajo, da so človekove pravice univerzalne in večne, a so ogrožene po vsem svetu. Ob jubileju se vrstijo številni dogodki tako v Sloveniji kot po svetu. Vatikanska pošta je ob tej priložnosti izdala spominsko znamko, ki jo je oblikovala Slovenka.
Slovenska ljudska stranka je v minulem tednu z akademijo v Unionski dvorani v Ljubljani zaznamovala 30. obletnico ustanovitve svoje predhodnice, Slovenske kmečke zveze. Slavnostni govornik je bil prvi predsednik zveze Ivan Oman, ki je opozoril na okoliščine, kot je sam poudaril - kmečkega punta 12. maja 1988 - prve lastovke slovenske pomladi. Strankam, ki so se kmalu zatem povezale v Demos, pa je predlagal sodelovanje, saj samo to lahko prinese novo pomlad.
V Teksasu danes pokopavajo 41. predsednika ZDA Georga Busha starejšega, ki je umrl prejšnji petek. Pogrebne slovesnosti so potekale več dni, včeraj pa so se od njega kot državnika poslovili v narodni katedrali v Washingtonu. Zatem so njegovo krsto prepeljali v Houston v episkopalno cerkev sv. Martina, kjer bo pogrebna maša, zatem pa ga bodo pokopali v družinsko grobnico v College Pointu, kjer počivata njegova žena Barbara in njuna hči.
V Izoli sta minule dni odmevala dva dogodka: razstava Ivan Cankar v mestni knjižnici in koncert Nosil bom rdečo zvezdo. Oba dogodka sta vzenimrila javnost, a obsodbo po 133. členu kazenskega zakonika razpadle Jugoslavije je doživel le prvi. Med množico razstavljenih predmetov in besedil je bil na ogled letak iz leta 1944 z naslovom Mi pa imamo pravico do življenja, na katerem so navedene Cankarjeve besede »Mati - domovina – Bog« in verz iz pesmi Rdeči pionirji Mateja Bora »naš bog so: rop, požig, umor!« Nastop nesojene Prešernove nagrajenke Svetlane Makarovič, ki sovraži katoliško Cerkev, je medtem prinesel jasno sporočilo: »Rdeča zvezda naj sije v prihodnost sveta brez kletk, brez meja, brez sovraštva.
V tokratni oddaji ’Spoznanje več, predsodek manj’ je prof. dr. Ernest Petrič spregovoril o iskanju najboljših kandidatov za najvišje funkcije v državi, ki je prevečkrat prepuščeno političnemu trgovanju, o globalnemu dogovoru Združenih narodov o migracijah, pri katerem ne Evropa ne Slovenija doslej nista tvotno sodelovali, čeprav bi morali, o slabem poznavanju muslimanskega sveta, ki trka na vrata Evrope in o svobodi govora oziroma sovražnem govoru ...