Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Jubileji so priložnost, da obudimo spomin in se podrobneje seznanimo z dogodki ali ljudmi, ki so zaznamovali našo preteklost. Ko sem pripravljal kratek pogovor z zgodovinarko Heleno Jaklitsch ob 60. obletnici smrti škofa Gregorija Rožmana, me je zanimalo, kako ga prikazujejo danes.
V prostorih Slovenske akademije znanosti in umetnosti v Ljubljani so sinoči odprli mednarodni simpozij ob 1600 letnici smrti sv. Hieronima. Na njem se bo do sobote zvrstilo več kot 100 domačih in tujih predavateljev iz 18 držav. Predsednik organizacijskega odbora profesor patristike brat Miran Špelič je pojasnil, zakaj so simpoziju dali naslov Hieronymus noster: »Zato ker je naš! Hieronymus noster pomeni naš Hieronim. Mi smo njegovi dediči in ga imamo lahko za svojega predhodnika iz več razlogov. Najprej zaradi njegovega rojstnega kraja. To so Stridone, ki so ležale nekje najverjetneje res na slovenskem področju. Hieronim jih omenja samo enkrat in pravi, da so na meji med Panonijo in Dalmacijo. Ta meja pa se je raztezala nekje od današnje Postojne pa skoraj do Medžugorja. To mesto je bilo razrušeno in doslej niso našli arheologi niti enega kamna iz tega mesta, za katerega bi lahko rekli, da so to Stridone … Tu so njegovi stiki z Emono, z Oglejem ...«
Na 93. svetovni misijonski dan je papež Frančišek daroval sveto mašo v baziliki sv. Petra v Vatikanu. Z njim je somaševalo 180 škofov, ki sodelujejo na izredni sinodi o Amazoniji. Sporočilo pridige je strnil v tri besede: ’gora’, ’povzpeti se’, ’vsi narodi’. Ob tem je spomnil na goro, na katero se je povzel Jezus. Tudi misijonarji so poklicani, da se vzpnejo, da ne ostanejo na tleh. Nazadnje se je ustavil pri Jezusovem naročilu: »pojdite in naredite vse narode za moje učence«. Sveti maši je opoldne sledil še papežev nagovor množici romarjev na Trgu sv. Petra.
V Krašiću na Hrvaškem, rojstni župniji blaženega Alojzija Stepinca, je včeraj potekalo sedmo srečanje slovenskih in hrvaških vernikov. Na njem se je zbralo približno štiri tisoč romarjev s svojimi škofi in duhovniki. Tokrat sta bili v ospredju molitev prošnja za nove duhovne poklice, zato geslo srečanja: »Pošlji delavce na svojo žetev!« Slovesnost je izzvenela še kot vabilo na skupno pot prijateljstva in hoje za Kristusom. Prihodnje srečanje bo leta 2021 v Turnišču v soboški škofiji.
Ste kdaj pomislili, da je zanimanje za svetnike lahko neprecenljiva notranja obogatitev? Cerkev nam jih daje zato, da bi odkrivali, kako so v svojem času in v okoliščinah, v katerih se znajdemo tudi mi, živeli evangelij. To velja tudi za pet novih svetnikov, ki jih je danes dobila katoliška Cerkev. Med njimi je sveti John Henry Newman .