Robert Božič
Robert Božič je urednik in voditelj na Radiju Ognjišče.
Rusija in Ukrajina druga drugo krivita za požar, ki je v nedeljo izbruhnil v hladilnem stolpu jedrske elektrarne Zaporizhzhia. Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA), ki ima na lokaciji osebje trdi, da ni prišlo do poslabšanja jedrske varnosti, Ukrajina pa poroča, da ni prišlo do povišanih ravni sevanja.
Zaključuje se javna obravnava predloga sprememb in dopolnitev Zakona o ohranjanju narave, ki med drugim krepko posega v lastninsko pravico nad kmetijskimi zemljišči na t.i. zavarovanih področjih Slovenije in je deloma nastala tudi kot odgovor na obrazloženo mnenje, ki ga je Evropska komisija Sloveniji poslala 13. marca letos »zaradi neupoštevanja direktive o habitatih in direktive o pticah.«
Junija je bil v Uradnem listu objavljen pravilnik, ki vse komercialne rejce prašičev zavezuje, da do 11. decembra letos izdelajo biovarnostni načrt lastne reje. Pravilnik velja tako za rejce plemenskih živali, kot tudi za vse rejce, ki redijo prašiče za prodajo. Ukrep sodi med prizadevanja, da se afriška prašičja kuga, ki je prisotna v skoraj vseh sosednjih državah in vseh državah Zahodnega Balkana, ne bi prenesla v slovenske reje.
Nemški minister za kmetijstvo Cem Özdemir je na julijskem zasedanju Sveta za kmetijstvo v Bruslju protestiral, ker so nemški sadjarji ostali brez pomoči zaradi spomladanske pozebe, medtem ko je EU komisija odobrila pomoč sektorju sadja in zelenjave na Poljskem, Češkem in v Avstriji. Özdemir zahteva, da Evropska komisija odpravi neenakopravno obravnavo.
»Danes od sredine dneva do jutri zjutraj bodo povsod po Sloveniji nastajala krajevna neurja. Predvsem ob morju bodo ob večernih nevihtah tudi močni sunki vetra zahodne do severne smeri,« opozarjajo na ARSO, kjer so izdali oranžno opozorilo za celotno državo.