Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
Humanitarna pomoč v jugovzhodni Evropi, šolske potrebščine za otroke iz socialno ogroženih skupin, paketi hrane delavcem podjetij v stečaju, izpolnjevanje prošenj za finančno pomoč in še različne druge donacije – z vsem tem so bili letos zaposleni prostovoljci Nadškofijske Karitas Maribor.
V sojenju peterici, ki je v zadevi Patria obtožena kaznivih dejanj korupcije ali pomoči pri korupciji, je obramba še pred začetkom glavne obravnave zahtevala izločitev dokazov, pridobljenih na Finskem in v Avstriji. Tí naj bi bili po oceni obrambe namreč pridobljeni nezakonito, s kršitvijo človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Ko je bil predlog o izločitvi teh dokazov včeraj tudi na mizi na sojenju Jožetu Zagožnu, ga je sodnica ljubljanskega Okrajnega sodišča Barbara Klajnšek zavrnila. Tako je sporočil Zagožnov odvetnik Boris Marčič, ki je že napovedal pritožbo.
Ozračje v slovenskem političnem prostoru je že od razpisa predčasnih volitev kot naelektreno, stranke se pripravljajo na predvolilno kampanjo, javnost ugiba o imenih novih mandatarjev. Komu bomo volivci 4. decembra izkazali zaupanje za vodenje države? Kot pravi dr. Matej Makarovič s Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici, je še vse odprto in se lahko še marsikaj zgodi. Kljub temu bi se mu zdelo logično, če bi imela bistveno prednost na volitvah SDS, ki bi za mandatarja izbrala Janeza Janšo.
Predstojnik in rektor svetišča na Sveti Gori p. Bogdan Knavs se je v odprtem pismu obrnil na vodstvo Nogometnega kluba Hit Gorica. Rektorja je zmotila himna novogoriškega prvoligaša, še posebej njen prvi verz, ki se glasi: „Pravi Goričan nikoli ne kleči pri maši.“ Kot pravi rektor, je predsednika kluba Roberta Vrtovca za pojasnilo glede besedila prosil že konec julija, a odgovora ni dobil. P. Bogdan Knavs sicer verjame, da omenjene besede nočejo nikogar osebno žaliti, vendar opozarja, da lahko prizadenejo posameznikovo najbolj intimno versko prepričanje.
Mednarodni dan starejših, 1. oktober, je namenjen promociji spoštovanja in skrbi za starejše, torej tistemu, kar bi pravzaprav morali početi vse leto, ne samo en dan. Je priložnost za iskanje trajnih medgeneracijskih rešitev, razmislek o družbeni koristnosti starejših, ustvarjalnost in izmenjavo idej. Do leta 2050 bo na svetu več kot 2 milijardi ljudi, starejših od 60 let.