Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
Državljane Slovenije še deset dni loči od najpomembnejšega referenduma po osamosvojitvi naše države. Kampanja o Družinskem zakoniku namreč že preveva slovenske medije in vsak izmed nas se sooča z vprašanjem, zakaj se je potrebno udeležiti referenduma, oz. zakaj je pomembno, da se zavzamem za družino in glasujem proti?
Med organizatorji referendumske kampanje, ki opozarjajo na slabosti družinskega zakonika, je tudi politologinja Tanja Jenko. Prepričana je, da zakonik samo povzema obstoječo zakonodajo in prinaša novosti le homoseksualnim. Prav tako uvaja pojme, ki lahko državljane zavedejo, kot so partner, partnerska skupnost in zunajpartnerska skupnost, ter umika pojem roditeljska pravica in ga nadomesti s pojmom starševska skrb.
Članice Slovenske ženske zveze pri Slovenski ljudski stranki ne podpirajo Družinskega zakonika in bodo na referendumu glasovale proti. „Zakonik je namreč vse drugo, kot se ga predstavlja in za kar naj bi bil namenjen, namreč za varovanje otrokovih koristi,“ je pojasnila predsednica zveze Vesna Starman.
V kampanji proti družinskemu zakoniku sodeluje tudi društvo Družinska pobuda, ki je še v zadnjem trenutku hotelo s kompromisom preprečiti razpis referenduma, a je predlog naletel na gluha ušesa zagovornikov zakonika. Zdaj, ko bomo o zakoniku 25. marca odločali državljani, pa pozivajo, naj uresničimo svojo državljansko pravico in se glasovanja udeležimo.
H glasovanju proti na referendumu 25. marca so znova pozvali v največji koalicijski stranki – SDS. Poudarjajo, da bi zakonik sicer rešil kakšno zagato, s katero se srečujemo, vendar prinaša več slabih rešitev, zaradi česar ga ne moremo podpreti.