Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
V teh dneh se v Sloveniji mudi nuncij v Kanadi, nadškof Ivan Jurkovič. V pogovoru za naš radio je spregovoril o procesu sprave s staroselci, o morebitnem papeževem srečanju z ruskim pravoslavnim patriarhom Kirilom in spreminjajočem se svetu.
Papežev obisk v Kanadi še naprej odmeva, tako v pozitivnem smislu kot občutki grenkobe. S. Dorica Sever, ki deluje med Inuiti, je za Radio Ognjišče zapisala, da se še vedno pobirajo od šoka, ki so ga doživeli v dneh pred prihodom papeža v njihovo glavno mesto Iqaluit. Obisk je bil namreč popolnoma politično obarvan in izveden. Inuitska organizacija Tungavik, ki je obisk organizirala, je dva dni pred prihodom papeža v Kanado, iz uradne delegacije izključila škofa in predstavnike dveh misijonov Chesterfield Inlet in Baker Lake. V papeževo bližino so pustili le tiste ljudi, ki so imeli negativne izkušnje iz rezidenčnih šol, ki so jih obiskovali pred 50 leti.
Potem ko je ameriško vrhovno sodišče pred dvema mesecema zavrnilo sodbo, ki je leta 1973 vodila v uzakonitev splava, in odločitev o splavu prepustilo zveznim državam, so v Kansasu na to temo razpisali referendum. Ta se je na predlog republikancev nanašal na ustavni amandma, s katerim bi omogočili popolno prepoved splava. Volivci so takšen predlog zavrnili s 60 odstotki proti 40-im.
Papež končuje obisk v Kanadi. Zadnji dan ima na programu najprej srečanje z delegacijo Indijancev iz Quebeca, nato pa bo odletel skoraj proti Grenlandiji v pokrajino Nunavut, kjer se bo zasebno srečal z nekdanjimi učenci šol, ki jih je vodila Katoliška cerkev in v katerih je prihajalo do raznovrstnih zlorab staroselcev. Tam bo sledilo še javno srečanje z mladimi in starejšimi. Včerajšnji dan v prestolnici francosko govorečih Kanadčanov pa je bil namenjen katoliški skupnosti.
Papež Frančišek nadaljuje obisk v Kanadi. Včeraj je prispel v Quebec, kjer so ga pričakali visoki predstavniki države na čelu s premierjem Justinom Trudeaujem in generalno guvernerko Mary Simon, prvo staroselko, ki je postala guvernerka. V nagovoru civilnim oblastem je ponovil opravičilo za zlorabe staroselskih prebivalcev v šolah, ki jih je vodila Katoliška cerkev. Kritiziral je kolonialno miselnost preteklosti, pa tudi današnjo ideološko kolonizacijo, pohvalil pa kanadsko večkulturnost in pomoč beguncem.