Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
V Katoliški Cerkvi danes obeležujemo 48. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja. Papež Frančišek je za to priložnost napisal poslanico z naslovom Komunikacija v službi pristne kulture srečanja.
Mednarodna skupnost nadaljuje prizadevanja za izpustitev 27-letne Sudanke, ki je obsojena na smrt, ker se noče odpovedati krščanski veri. Ameriško, britansko, kanadsko in nizozemsko veleposlaništvo v Kartumu Sudan poziva k spoštovanju verske svobode in pravice vsakogar, da zamenja vero, kar je uzakonjeno v mednarodnem pravu in tudi začasni sudanski ustavi iz leta 2005. Državo je k spoštovanju verske svobode pozval tudi vatikanski predstavnik pri Združenih narodih.
V katoliški Cerkvi danes obhajamo slovesni praznik Gospodovega vnebohoda. Ta nas spominja na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in po 40 dneh odšel v nebo. Poleg velike noči in binkošti je to eden izmed najpomembnejših krščanskih praznikov, v številnih državah pa je tudi državni praznik.
Papež Frančišek je pri današnji splošni avdienci komentiral svoje potovanje v Sveto deželo. Dejal, da je bil to velik dar za Cerkev. Omenil je predvsem srečanje z ekumenskim patriarhom Bartolomejem in ob tem prosil odpuščanja za tisto, kar smo storili za delitev med kristjani. Poudaril je, da je bil eden od ciljev romanja tudi spodbuditi pot proti miru v regiji ter potrditi v veri tamkajšnje krščanske skupnosti.
Papež Frančišek je sklenil svoje drugo mednarodno potovanje in prvo, ki ga je tudi sam načrtoval. To je bil sicer drugi Bergogliev obisk v Sveti deželi. Prvič se je tam mudil leta 1973 kot argentinski jezuitski provincial, a mu je nenaden izbruh arabsko-izraelske vojne romanje praktično omejil na bivanje v hotelu. Tokrat je potovanje potekalo brez zapletov, a z nekaterimi presenečenji, kar pri tem papežu sicer ni nič nenavadnega.