Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
»Ugrabitev velikega števila deklet s strani teroristov Boko Haram, je še ena od grozovitih oblik nasilja, ki je že nekaj časa značilno za to teroristično skupino v Nigeriji.« Tako je dejal p. Federico Lombardi, tiskovni predstavnik Svetega sedeža v odgovoru na novinarsko vprašanje in dodal: »To zavračanje vsakega spoštovanja človeškega življenja in dostojanstva človeške osebe, celo tako nedolžne, ranljive in nezaščitene, je potrebno odločno obsoditi, hkrati pa prebuja globoko sočutje do žrtev in zgroženost nad fizičnim ter duhovnim trpljenjem in nad njim povzročenim nepopisnim poniževanjem. Pridružujemo se številnim pozivom za njihovo osvoboditev ter da se vrnejo v normalne pogoje življenja. Upamo in molimo, da bo Nigerija našla ob pomoči vseh tistih, ki ji lahko pomagajo, način, da konča to stanje sporov in odvratnega terorizma, vzrokov nepopisnega trpljenja.«
V Rimu se te dni mudi vrhovni patriarh in katólikos vseh Armencev, Karekin II. V avdienco ga je danes sprejel tudi papež Frančišek. V nagovoru je poudaril, da nas ekumenizem mučeništva kliče k spravi med Cerkvami.
Skrajna islamistična skupina Boko Haram je v Nigeriji znova udarila. Potem ko je prevzela odgovornost za ugrabitev več kot 200 šolark na severu države, ki naj bi jih prodala v suženjstvo oziroma za prisilno poroko, je v ponedeljek v mestu na obmejnem območju s Kamerunom pobila najmanj 300 ljudi in zažgala številne trgovine in stavbe. To naj bi bil do zdaj najhujši napad v njenem petletnem vojaškem boju za vzpostavitev islamistične države na severu Nigerije.
Papež Frančišek je pri današnji splošni avdienci nadaljeval katehezo o darovih Svetega Duha. Tokrat je razlagal dar svéta.
Vatikan je v zadnjih desetih letih zaradi spolnih zlorab otrok iz duhovniškega stanu izključil 848 duhovnikov. Nadaljnjih 2572 duhovnikov pedofilov je doletel drugačen kanonični ali disciplinski ukrep, na primer odmik v tišino in molitev. Skupaj je Kongregacija za nauk vere od leta 2004 do 2013 zabeležila 3420 verodostojnih prijav proti duhovnikom. V večini primerov je do spolnih zlorab prišlo med letoma 1950 in 1989. Številne od teh duhovnikov je obsodilo tudi civilno sodišče.