Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež Frančišek je minulo nedeljo napovedal, da bo 21. septembra obiskal Albanijo. To bo njegovo prvo potovanje v neko evropsko državo. Kot je v izjavi za javnost zapisala tiranska nadškofija, se je papež odločil, da obišče Albanijo kot državo mučencev vere in državo, kjer obstaja versko sožitje. Papež se ne bo srečal samo s katoličani, ampak vsemi Albanci.
Papež Frančišek je sinoči v dvorani Pavla VI. v Vatikanu odprl pastoralni simpozij rimske škofije o župnijskem in družinskem življenju. To je bilo srečanje rimskega škofa s svojimi verniki. Sveti oče je v svojem nagovoru poudaril, da je danes vse več sirot, saj mnogi starši nimajo časa za svoje otroke. Omenil je tudi, da se številni mladi počutijo zavržene s strani družbe, ki jih ne zaposli. O župniji pa je dejal, da mora biti to kraj, kjer se bodo ljudje počutili dobrodošli, saj je Cerkev 'Mati'.
Papež Frančišek je danes v avdienco sprejel anglikanskega primasa, Justina Welbyja. Ob tem je izrazil upanje, da bo njuno srečanje prispevalo h krepitvi vezi prijateljstva in prizadevanja za spravo in občestvo med kristjani. Welbyju se je zahvalil tudi za njegovo vlogo v boju proti trgovanju z ljudmi in sodobnemu suženjstvu, kar je označil za zločin proti človekovemu dostojanstvu. Anglikanski primas se je namreč te dni v Vatikanu srečal z vodji in podporniki ekumenske in medverske pobude Global Freedom Network, ki so jo sprožili marca letos, svét te mreže pa ima sedež v prostorih papeške akademije znanosti.
Papež Frančišek je včeraj v rimski četrti Trastevere obiskal skupnost sv. Egidija, ki med drugim pomaga predvsem revnim. Na trgu pred tamkajšnjo baziliko sv. Marije ga je pričakalo več tisoč ljudi: revni, bolniki, Romi, priseljenci, skupina beguncev iz Lampeduse, brezdomci, mladi, brezposelni, predstavniki drugih ver in gibanj. Papež se je v baziliki poklonil podobi Marije Usmiljenja, nato so s pričevanji nastopili omenjeni protagonisti.
Mir na Bližnjem vzhodu, Cerkev v službi ubogih, reforma rimske kurije, odpoved Benedikta XVI., Pij XII. in holokavst ter izkrivljenost aktualnega svetovnega ekonomskega sistema. To so poglavitne teme, o katerih je spregovoril papež Frančišek v obširnem pogovoru za španski časopis La Vanguardia, objavljenem v petek.