Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Ne več sužnji, ampak bratje. Pod tem naslovom bo potekal 48. svetovni dan miru, ki ga bomo obhajali 1. januarja prihodnje leto. Danes pogosto mislimo, da je suženjstvo zadeva preteklosti. Vendar pa je ta globoka družbena rana močno prisotna tudi v sedanjem svetu, v razlagi gesla piše Papeški svet za pravičnost in mir.
Papež Frančišek je svoj obisk v Južni Koreji strnil v treh besedah: spomin, upanje, pričevanje. O tem je spregovoril pri današnji splošni avdienci, ki je potekala v dvorani Pavla VI. v Vatikanu, kjer je sveti oče najprej več kot pol ure pozdravljal in se rokoval z romarji ter jih blagoslavljal, z nekaterimi pa tudi kratko spregovoril.
Papežev posebni odposlanec za Irak, kardinal Fernando Filoni, se danes vrača v Rim. Včeraj se je v Bagdadu srečal z iraškim predsednikom in mu predal pismo papeža Frančiška.
Iraške vladne sile in zavezniške oborožene skupine so danes sprožile obsežno akcijo za vnovično osvojitev mesta Tikrit, ki je od junija v rokah sunitskih skrajnežev iz Islamske države. Kurdski borci in iraška vojska pa so zavzeli večji del jezu na reki Tigris pri Mosulu na severu Iraka, ki so ga skrajneži osvojili 7. avgusta. Ameriški predsednik Barack Obama je ob tej novici obljubil nadaljevanje ameriške pomoči, obenem pa poudaril pomen čim prejšnjega oblikovanja vlade narodne enotnosti v Bagdadu. Medtem je papež Frančišek znova pozval Združene narode, naj preučijo načine, kako ustaviti napadalca in pri tem poudaril besedo ustaviti, ne bombardirati.
Papež Frančišek je že na poti domov. Na rimsko letališče Ciampino naj bi prispel nekaj pred 18. uro. Svoj obisk v Južni Koreji je sklenil s sveto mašo za mir in spravo v seulski katedrali. Pri njej je prosil, da bi se Korejci vedno bolj prepoznavali kot člani ene družine.