Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
V Stični bo danes potekal enodnevni mednarodni simpozij z naslovom Vloga redovnikov pri oblikovanju evropske kulturne identitete na primeru benediktincev, kartuzijanov in cistercijanov. Dogodek pripravlja Muzej krščanstva na Slovenskem, na njem pa bo 10 predavateljev iz Nemčije, Nizozemske, Portugalske, Slovenije in Španije skušalo odgovoriti na vprašanja, kako je samostansko življenje benediktincev, kartuzijanov in cistercijanov vplivalo na umetnost in v kakšnem smislu bi slednjo lahko imenovali »evropska umetnost«, če je ta pojem sploh mogoče uporabiti. Ena od zanimivih tem, o katerih bo tekel pogovor, je tudi vloga Pravila sv. Benedikta, besedila, ki pravzaprav ni bilo napisano za umetnike, ampak za obrtnike.
Sklepna slovesnost svetovnega dneva mladih julija 2016 bo potekala na velikem zemljišču v kraju Brzegi blizu Krakova. Na okoli 200 hektarih zelenice, 15 kilometrov oddaljene od mestnega središča, bo dovolj prostora za več kot milijon mladih.
Turčija je odpoklicala svojega veleposlanika pri Svetem sedežu, potem ko je papež Frančišek med včerajšnjo mašo v Vatikanu poboj milijon in pol Armencev pred 100 leti označil za prvi genocid 20. stoletja. Turčija, ki se ne strinja, da je šlo med letoma 1915 in 1917 za genocid, je na pogovor poklicala tudi apostolskega nuncija v Ankari, msgr. Antonia Lucibella, in mu izrazila nezadovoljstvo nad papeževimi besedami. Frančišek je med mašo opozoril še na druga dva genocida 20. stoletja, ki sta ju izvedla nacizem in stalinizem, ter na druge poznejše množične poboje, ki so se zgodili v Kambodži, Ruandi, Burundiju ter Bosni in Hercegovini.
Papež Frančišek bo v nedeljo v baziliki sv. Petra obhajal bogoslužje za katoličane armenskega obreda, ki se ga bo udeležil tudi armenski predsednik. S tem bo obeležil stoto obletnico armenskega genocida, ki ga nekateri narodi sicer še vedno ne priznavajo, med njimi Turčija. V času otomanskega cesarstva je bilo med letoma 1915 in 1923 ubitih približno milijon in pol Armencev. Današnja Turčija zatrjuje, da je šlo za žrtve vojne, Armenija pa, da je šlo za sistematični načrt iztrebljanja te etnične skupine. Papež Frančišek je že včeraj v Vatikanu sprejel 20 člansko delegacijo Patriarhalne sinode armensko-katoliške Cerkve.
Datum za obisk papeža Frančiška v Ekvadorju je že določen. Tam se bo mudil od 6. do 8. julija, je sporočil nadškof v Cuenci Luis Cabrera. Ekvador bo prva postaja papeževega potovanja v Južno Ameriko. Frančišek naj bi vse tri dni ostal v glavnem mestu Quito. Med drugim bo obiskal tamkajšnjo božjo pot El Quinche. 78-letni papež bo nato odpotoval v Bolivijo. Od 10. do 12. julija ga pričakujejo v Paragvaju, ki bo tretja in zadnja postaja tega drugega potovanja v Latinsko Ameriko. Prvi ga je pred letom in pol popeljal v Rio de Janeiro in Aparecido v Braziliji, prihodnje leto pa naj bi sveti oče obiskal Argentino in Kolumbijo.