Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Pravoslavni koncil na Kreti se je v nedeljo končal s sklepno izjavo. Voditelji 10 krajevnih ali avtokefalnih Cerkva so obsodili nasilje na Bližnjem vzhodu, preganjanja, izgon in umor članov verskih manjšin, nasilno spreobračanje, mučenje, usmrtitve in trgovanje z begunci. 290 delegatov na koncilu je sprejelo tudi 6 dokumentov o zakonski zvezi, postu, vprašanju avtonomije, pravoslavni diaspori, poslanstvu Cerkve v današnjem svetu ter vprašanju o odnosih z drugimi krščanskimi Cerkvami. Carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej je na sklepni slovesnosti menil, da so spisali pomembno stran v zgodovini, pravoslavne Cerkve pa so sklenile, da bodo podobni koncili vsakih 7 do 10 let. Zadnji je bil namreč pred 50 leti.
Turčija je obsodila izjavo papeža Frančiška, ki je pokol Armencev v Otomanskem cesarstvu označil za genocid. Uradna Ankara meni, da je v njej mogoče zaznati miselnost križarjev. Vatikan je zavrnil obtožbe in zatrdil, da poskuša papež graditi mostove in ne zidov ter nima nič proti Turčiji.
V župnijski cerkvi Angelov varuhov v Zalogu so danes prvič zadoneli zvonovi. Blagoslovil jih je ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ki je daroval tudi slovesno sveto mašo.
Papež Frančišek je sklenil svoje potovanje v Armeniji, deželi, ki se ponaša z dejstvom, da je prva krščanska dežela. Zjutraj je zasebno v apostolski palači daroval sveto mašo in se srečal z armenskimi katoliškimi škofi. Na trgu pred armensko apostolsko katedralo v Ečmiadzinu se je nato udeležil bogoslužja po armenskem obredu, ki ga je vodil katolikos armenske apostolske Cerkve Karekin II. Oba voditelja sta podpisala tudi skupno izjavo, v kateri pozivata k miru in obsojata verski fundamentalizem. Popoldne je papež molil še v samostanu Khor Virap, blizu turške meje, kraju, kjer so leta 301 takratni voditelji krščanstvo sprejeli za državno vero. Papež in Karekin II. sta v znamenje miru izpustila dva goloba. Papež se bo v Rim vrnil malo pred 21. uro.
Papež Frančišek je včeraj sprejel odpoved jeruzalemskega latinskega patriarha Fouada Twala. V skladu s 401. členom Zakonika cerkvenega prava je namreč »krajevni škof, ki je izpolnil petinsedemdeseto leto starosti, naprošen, da papežu dá odpoved službi«. Sveti oče je obenem p. Pierbattisto Pizzaballo imenoval za apostolskega administratorja v času izpraznjenega sedeža ter ga povzdignil v nadškofa.