Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Že ob vpadnici v Krakov je bilo slutiti, da se dogaja nekaj velikega. Zakaj? Preden smo se včeraj podali med slovenske mlade, kar 600 jih je, smo na bencinskem servisu srečali slovensko družino, ki o 31. svetovnem srečanju mladih, na katerem je skoraj dva milijona mladih iz vsega sveta, ni vedela nič. Skrbela jih je le gneča.
Papež Frančišek se je popoldne prvič srečal z mladimi v sklopu 31. svetovnega dneva mladih. Do parka, kjer je bilo zbranih milijon mladih, se je pripeljal s tramvajem, na katerem so ga spremljale invalidne osebe. Prejel je tudi ključe mesta Krakov.
Papež Frančišek je dopoldan preživel v Čenstohovi, kjer je daroval mašo ob 1050. obletnici krsta Poljske. Tamkajšnji Črni Mariji je poklonil zlato vrtnico. Gre za običajno darilo papežev ob obisku tega marijanskega svetišča na Jasni Gori, ki ga je Janez Pavel II. leta 1997 razglasil za poljsko narodno svetišče. Slovesnosti se je udeležilo več sto tisoč ljudi, med njimi tudi poljski predsednik države in predsednica vlade ter drugi visoki predstavniki oblasti. Frančišek je Poljake pozval, naj ustvarjajo občestvo z vsemi, naj se ne izolirajo ali postavijo nad druge. Želja po oblasti, po veličini in vidnosti je sicer usodno človeška in je velika skušnjava, ki se želi vtihotapiti povsod. Nasprotno pa je darovanje drugim, odpravljanje razdalj, življenje v majhnosti odlično božje.
Popoldne bo papež prvič nagovoril udeležence svetovnega dneva mladih. V krakovski park Jordan se bo z invalidno mladino pripeljal z ekološkim tramvajem. Na njem bo prejel tudi ključe mesta. Dogodek bo potekal pod naslovom Poklicani k svetosti. Papež se je že sinoči prek videoprenosa pogovarjal z italijansko mladino. Odgovoril je na tri njihova vprašanja in jih pozval, naj premagajo terorizem opravljanja in gradijo mostove miru. Življenje je polno ran, a treba je iti naprej, onkraj brazgotin. Nekaj mladih je nato v živo pozdravil z okna nadškofijskega sedeža v Krakovu.
Papež Frančišek je popoldne začel svoje 15. mednarodno potovanje, ki ga vodi predvsem na 31. svetovni dan mladih v Krakovu, obiskal pa bo tudi nekaj drugih pomenljivejših krajev na Poljskem, svetišče v Čenstohovi in koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Po sprejemu na krakovskem letališču Janeza Pavla II. in navdušenem pozdravljanju množic ob cesti je na vavelskem gradu nagovoril predstavnike oblasti in civilne družbe ter se srečal s poljskim predsednikom. Za katoličane se opredeljuje 92 odstotkov Poljakov, 40 odstotkov jih gre vsako nedeljo k maši. Zato ni presenetljivo, da je papež v nagovoru oblastem na vavelskem gradu spregovoril o poljski narodni identiteti. Pozornost je namenil še migracijam in zaščiti življenja.