Radio Ognjišče
Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Marcel KrekMarcel Krek
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

Papež katehiste pozval, naj bodo prinašalci veselja in pozorni do bližnjega

Cerkev po svetu Marta Jerebič

V Vatikanu je danes potekalo svetoletno romanje katehistov in katehistinj. Papež Frančišek je zanje na trgu sv. Petra daroval mašo, med katero jim je dejal, da morajo vedno na prvo mesto postaviti temeljno oznanilo vere, da je Gospod vstal, sicer kateheza izgubi smisel. Pozval jih je tudi k veselju oznanjevanja, saj o Jezusu ne morejo pričevati žalostni, prav tako ni mogoče posredovati Božje lepote samo z lepimi pridigami. Boga upanja je treba oznanjati tako, da živiš evangelij dejavne ljubezni, ne da bi se pri tem bal pričevati zanj z novimi oblikami oznanjevanja.

Papež je katehiste in katehistinje posvaril pred ravnodušnostjo, sebičnostjo in posvetnostjo. Kdor živi le zase, ne piše zgodovine. Kristjan pa mora pisati zgodovino, iti mora ven iz sebe in pisati zgodovino. Sveti oče jih je tako pozval, naj ne iščejo slave, naj ne bodo žalostni ali se pritožujejo.

»Nismo preroki nesreče, ki uživajo pri iskanju nevarnosti ali stranpoti, niti ljudje, ki so si v svojem okolju utrdili okope in izrekajo grenke sodbe o družbi, Cerkvi, o vsem ter o vseh in tako onesnažujejo svet z negativnostjo. Tarnajoči skepticizem ne sme biti lasten tistemu, ki je domač z Božjo Besedo.«

Oznanjevalec Jezusovega upanja mora biti prinašalec veselja, videti mora daleč, hkrati pa mora biti pozoren na bližnjega ter na njegove potrebe.

»Gospod danes od nas zahteva ravno to, saj smo pred številnimi Lazarji, ki jih vidimo, poklicani vznemiriti se, najti poti za srečanje z njimi ter pomagati jim, ne da bi prelagali to na druge ali rekli: 'Jutri ti bom pomagal, danes nimam časa'. To je greh. Čas, ko priskočimo na pomoč, je čas podarjen Jezusu, je ljubezen, ki ostane, je naš zaklad v nebesih, ki si ga pa pridobimo tu na zemlji.«

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Kardinali (photo: Katoliška cerkev) Kardinali (photo: Katoliška cerkev)

Papež pisal kardinalom

Papež je pred izrednim konzistorijem, ki bo 26. in 27. junija potekal v Vatikanu, kardinale v pismu pozval, naj se poglobijo v teme apostolske spodbude papeža Frančiška Veselje evangelija.

Z leve proti desni: Ivan Štuhec, Mel Kovic, Peter Čemažar (photo: Marcel Krek) Z leve proti desni: Ivan Štuhec, Mel Kovic, Peter Čemažar (photo: Marcel Krek)

Katoliško šolstvo skozi oči duhovnikov zavodov

V tednu katoliškega šolstva, ki poteka pod geslom »Zaupaj, v nesreči nisi sam!«, je oddaja Pogovor O na Radiu Ognjišče osvetlila svet katoliškega šolstva v Sloveniji. Z voditeljem Marcelom Krekom ...

Avdio player - naslovnica