Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
V Ljubljani se danes začenja letno srečanje generalnih tajnikov evropskih komisij Pravičnost in mir. Gostitelj bo ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore, sicer predsednik Komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci.
Čeprav bi morali s stvarstvom ravnati kot čudovitim darom, ki nam ga je Bog dal v upravljanje, ga zaradi človeške ošabnosti in pohlepa uničujemo. Posledice imamo vsak dan pred očmi. Vendar pa nas Gospod pri tem ne pušča samih, je pri splošni avdienci poudaril papež Frančišek. Kristjani vemo, da smo v upanju vsi odrešeni. Sveti oče je ob tem na koncu opozoril na Južni Sudan, kjer se bratomorni vojni pridružuje veliko pomanjkanje hrane, ki na smrt obsoja milijone ljudi, med njimi mnoge otroke. Kot je dejal, v tem trenutku niso dovolj samo izjave, ampak je potrebna konkretna pomoč v hrani, ki bo dostavljena trpečim.
Vatikan je objavil program papeževega obiska v nadškofiji Genova, kjer se bo mudil 27. maja. Dopoldne bo nagovoril delavce, škofe, duhovnike in druge posvečene osebe ter mlade. Pri kosilu se bo srečal z reveži, begunci, brezdomci in zaporniki. Popoldne bo obiskal še pediatrično bolnišnico, na prostoru sejmišča pa bo daroval sveto mašo. Nadškofija Genova v času priprave na prihod papeža Frančiška zbira darove, ki mu jih bodo izročili za njegove dobrodelne dejavnosti. Sicer pa se bodo verniki na obisk pripravili predvsem z molitvijo.
V 83. letu starosti je v petek v Washingtonu umrl katoliški mislec Michael Novak, ena najpomembnejših osebnosti v razpravi o odnosu med katolištvom, ekonomijo in družbo ob koncu 20. in začetku 21. stoletja. Bil je zagovornik povezovanja med katoličani in republikanci v dobi Ronalda Reagana. V središču njegove misli je bil človek, njegova svoboda, delavnost in ustvarjalnost. Sanjal je kapitalizem s človeškim obrazom. Večinoma se je strinjal s filozofijo Janeza Pavla II., kritiziral pa je nekatere strani v družbenem nauku Benedikta XVI. in Frančiška. Pri slednjem se je kritično odzval predvsem na njegove besede, da takšna ekonomija ubija. Po Novakovem mnenju bi papež lahko imel prav, če bi se njegove besede nanašale samo na Argentino oziroma največ na Latinsko Ameriko.
Francoski parlament je minuli četrtek sprejel zakon, ki kaznuje ustanovitelje spletnih strani, ki ustrahujejo ali izvajajo psihološki in moralni pritisk na žensko, naj ne splavi. Zakon predvideva do dve leti zapora in 30.000 evrov globe. Socialistična vlada zatrjuje, da ne bodo preganjane spletne strani, ki ščitijo nerojene otroke, ampak samo tiste, ki se predstavljajo kot nevtralne in dajejo zavajajoče informacije. Vendar pa je zakon zelo ohlapen. Celo laični mediji, kot je Le Monde, ga kritizirajo kot napad na svobodo izražanja.