Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Po 12-dneh vožnje je včeraj na trg. sv. Petra v Vatikanu prispelo božično drevo, ki ga letos letos poklanja Poljska. Gre za 60 let staro jelko, visoko 28 metrov, ki ji je pred leti zaradi strele odpadel vrh. Okraske zanjo so pripravili otroci iz nekaj italijanskih bolnišnic, ki skupaj s starši sodelujejo v terapevtskem keramičnem programu, pomagali so jim še sovrstniki s popotresnega območja nadškofije Spoleto-Norcia. Božično drevo bodo osvetlili 7. decembra. Jaslice letos prihajajo iz Neaplja.
Papež Frančišek, ki v nedeljo odhaja v Mjanmar in Bangladeš, bo septembra prihodnje leto obiskal Litvo, Latvijo in Estonijo, so sporočili predstavniki teh baltskih držav. Po njihovih besedah bo Vatikan potovanje uradno napovedal decembra. Do obiska bo prišlo ob 100. obletnici ustanovitve njihovih držav.
Papež Frančišek je včeraj v vatikanski baziliki vodil molitveno bogoslužje za mir v Južnem Sudanu in Demokratični republiki Kongo. Spomnil je na ženske žrtve nasilja in otroke, ki trpijo zaradi konfliktov, s katerimi nimajo nobene povezave in kradejo njihovo otroštvo ter včasih tudi življenje. »Kakšna hinavščina je v molku ali zanikanju nasilja nad ženskami in otroki! Tukaj vojna kaže svoj najstrašnejši obraz,« je dejal papež in Gospoda prosil, naj podpira vse, ki si prizadevajo, da bi premagali zlo z dobrim.
Na mesto odgovornega urednika katoliškega tednika Družina je ta teden stopil Boštjan Debevec, nekdanji urednik uredništva za religije in verstva na Radiu Slovenija, pred tem je bil tudi sodelavec oddaje Obzorja duha na Televiziji Slovenija. Je prvi laični odgovorni urednik na tem tedniku, po izobrazbi pa je diplomirani teolog. Na prvo mesto pri svojem delu postavlja odnose med ljudmi.
Papež je pri današnji splošni avdienci spregovoril o maši kot spominu na Kristusov prehod od smrti k življenju. Kot je dejal, tu ne gre za navadno obujanje spominov, ampak za mnogo več – pomeni narediti navzoče tisto, kar se je zgodilo pred dvema tisočletjema. Pri vsakem evharističnem bogoslužju Jezus na nas izliva svoje usmiljenje, kot je to storil na križu, za prenovo naših src in življenj.